Atatürk Anzak Anneleri Mektupları

Atatürk Anzak Anneleri Mektupları
17 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 45.454 kez okundu.

Atatürk Anzak Anneleri Mektupları; Atatürk’ün Anzak annelerine mektubu ve bir Anzak annesinin cevaben yazdığı mektup.

Atatürk’ün Anzak Annelerine Yazdığı Mektup

Türkçe

“Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar!
Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle
yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı
dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu
topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

 Atatürk, 1934

İngilizce

“Those heroes that shed their blood and lost their lives … you are now lying in the soil of a friendly country. Therefore rest in peace. There is no difference between the Johnnies and the Mehmets to us where they lie side by side in this country of ours. You, the mothers, who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. After having lost their lives on this land they have become our sons as well.”

Atatürk, 1934 

Avustralyalı Bir Annenin Mektubu

Türkçe

“Gelibolu topraklarında yitirdiğimiz evlatlarımızın acısını, alicenap sözleriniz hafifletti. Gözyaşlarımız dindi.
Bir ana olarak bana, bir güzelim teselli bahşetti. Yavrularımızın sonsuz uykularında, huzur içinde
dinlendiklerinden hiç kuşkumuz kalmadı. Majesteleri kabul buyururlarsa bizler de kendilerine Ata
demek istiyoruz. Çünkü, yavrularımızın mezarları başında söylediğiniz sözler, ancak bir öz babanın
sözleri gibi yüce, ilahi. Evlatlarımızı bir baba gibi kucaklayan büyük Ata’ya tüm analar adına şükran, sevgi, saygıyla…”

  Avustralyalı bir anne

İngilizce

A response by an Anzac’s mother to Atatürk’s words:

“The warmth of your words eased our sorrow for our sons who vanished in Gallipoli, and our tears ended. Your words are a consolation to me as a mother. Now we are sure that our sons rest in peace in their eternal rest. If your Excellency accepts, we would like to call you ‘Ata’, too. Because what you have said at the graves of our sons could only be said by their own fathers. In the name of all mothers, our respects to the Great Ata who embraced our children with the love of a father.”

An Australian mother

Atatürk Anzak Anneleri Mektupları Konusuna 14 Yorum Yapıldı
 1. Levent dedi ki:

  Türkçeye eksik ve yanlış çevrilmiş.

  1. erhan yamut dedi ki:

   BENİ AĞLATMAYA YETTİ gerisi teferruat…

  2. Mahmut Gencer dedi ki:

   Buradaki İngilizce metin doğru ise en küçük çeviri hatası yok

 2. Kadriye İspir dedi ki:

  Bu söz bizim şehitlerimizi incitmektedir..Ve dedesini Canakkalede sehit vermiş biri olarak bu sözden bizarım.Dünyanın taaa nerelerinden işgale gelmiş, benim dinimi devletimi yoketmek için savasmış insanların cesedi ancak benim sehidimi rahatsız eder..

  1. Süleyman sıvacı dedi ki:

   Işte sen okadar dar görüşlü bir fanisin deden şuan sag olsaydı sana Türkün sefkatini anlatırdı benim atam Amasyalı olsun kastamonu olsun maaşlı olsun edirneli olsun farketmez hepsi o savaşın en ateşli en acı anındabile yaralı düşman askerini kucağında taşımıştır işte buyuzdezdir dünyanın ta öbür yakasında türk hayranlıkve saygı vardır

  2. Mahmut Gencer dedi ki:

   Senin deden Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal in emrini yerine getirdi, itirazsız…bir dakika tereddüt etmeden.(ne hikmetse herkesin dedesi de Çanakkale’de şehit, neyse) İsterse Çanakkale kahramanı sussun sen konuş. Sizin mensubu olduğunuz zihniyet ise ceset saymakla meşgul

  3. Göksel Balcı dedi ki:

   Yorumunuz çok duygusal olduğu için gerçekleri görmenizi engellemiş. Savaştaki askerler kendi iradeleri ile insan öldürmezler.O nun için onlar katil değil ülkelerinde kahramandır.Korede ölen türk askeri için ne düşünüyorsunuz merak etim. Kuzey Korelilerin türk askeri hakkında ne düşünmesini umuyorsunuz.Size önerim anzak annesinin Atatürk e yazdığı mektubu da okumanizdir.Ve kızacak birileri varsa onlarda dönemin siyasileri ve egemen güçleridir.Savaslarda olen tum askerleri saygı ile anıyorum.

 3. Cagri Ozdenkci dedi ki:

  Dunyanin en mert savasi..Bu kadar insanin olumu sonrasinsinda atilabilecek en ilahi baris koprusu..Serlerin icimden gelen , gelmis gecmis en buyuk hayir..Insaliknustu karsilikli satirlar..Allah gani gani rahmet eylesin Ata miza , seslendigi kahramanlara ve tabiki Mehmetcik imize…

 4. Bilgehan Arkan dedi ki:

  Büyük bir devlet adamı olarak bundan daha anlamlı nazik ve şehit analarını rahatlatacak dostane bir yazı beni çok duygulandırdı savaşta her iki tarafta şehit vermiştir ama ATATÜRK’ün duygusu çoook önemli ve örnek davranıştır ATAMIZA saygım ve takdirlerim sonsuzdur.

 5. Bilgehan Arkan dedi ki:

  Çok beğendim ve duygulandım tüm şehitlerin ruhları şad olsun

 6. Cenk erasker dedi ki:

  Kadriye ispir yazik o sakil düsüncelerin icin.çanakkale savasinda bu ülkeye saldiranlara çiçek verilmedi kursun sıkıldı.buradaki konu bambaska bir sey.iste o bambaska konuyuda ancak Atatürk böyle bir.mektupla tarihe şerh düsecek nitelikte yazabilirdi.bence sen apartmandaki komsularinla gün yapip kek ye ve dedikoduya devam et

 7. Aydın Kahraman dedi ki:

  Savaş olmuş ve bitmiştir. Gelen pişman, mağlup perişan ve galip
  MEHMETÇİK vakarlı.
  İşte bu noktadan sonra başlar her şey. Hayata nasıl bakarsınız, insanı nasıl görürsünüz ve dünya telaşınız neye dairdir.
  Düşmanın askerine böylesi bir babacan tavır ile yaklaşmak öyle her babayiğidin harcı değildir. Bunun için büyük adam olmak, hatta büyük adamdan da fazlası olmak gerekir.
  Bakın tarihe, böylesi bir azamet yoktur dünyanın hiç bir yerinde. Hiç bir ulusa nasip olmamıştır bu denli ulu bir düşünce ve tutum. Her okuduğumda tüylerim dilken diken olur.. Hele de bir Anzak Askerinin annesinden gelen cevabi mektupta.
  ATA’ma tüm yaptıkları ve yüksek meziyetinden dolayı minnet ve şükran duyguları ile doluyum

 8. isimsiz dedi ki:

  şehitlerimizin ruhu şadd olsun

 9. zekeriya dedi ki:

  Çanakkale savaşı olmuş bitmiş Mehmetcik kazanmıştır 1918 de . Atatürk (ben O na Milenyum un Lideri diyorum ) 1934 de , bir dönem düşmanı olmuş ve yenilmiş Anzaklar için söyledikleri ile tarihte hiç bir liderin göstermediği Yüce bir duygu ve davranışı ortaya koymuştur. İşte Atatürk ü Yüce yapan şeylerden biri de budur. Onu anlamak için önce adam gibi ADAM olmak lazım.

Sayfa başına git