General Birdwood

General Birdwood

Çanakkale Savaşı Gelibolu Cephesinde görev almış İngiliz subayı ve feldmareşali olan William Riddell Birdwood (1865 – 1951)

Birdwood

İngiliz askeri ve feldmareşali olan Birdwood, 1865 senesinde Hindistan’da doğdu. Önce, Clifton College sonra, Sandhurst’teki Royal Military College‘de (Kraliyet Harp Akademisi) okudu. Mesleğinde ağır ağır yükselerek, 1917’de general, 1925’te Feldmareşal unvanlarını aldı.

Birdwood, Hindistan’da, Hazara (1891), Isazai (1892), Tirah (1897-98) seferlerine, Chagra Kotal, Dargai, Samphagha savaşlarına ve Bazar Valley’deki askeri harekatlara katıldı. Güney Afrika Savaşı (1899-1902) sırasında, Natal’daki atlı tugaya komutanlık etti, sonra başkomutan Lord Kitchener‘in askeri katipliğini yaptı. 1908’de, Mohmand defasında kurmay başkan görevinde bulundu ve aynı sene “Distinguished Service Order” (Seçkin Hizmet Rütbesi) nişanını kazandı.

Birdwood Çanakkale Savaşı

Birinci Dünya Harbi‘nde, Akdeniz Seferi Kuvvetleri’nde görev aldı. Önce Avustralya ve Yeni Zelanda Ordusu (Anzak) komutanı olan Birdwood, sonra bütün ordunun başkomutanlığına atandı. 1915 ve 1916’da Gelibolu yarımadasının boşaltılmasında Çanakkale ordusuna, sonra Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerine, ardından da Fransa‘da 5. Orduya komutanlık yaptı.

ANZAC askerlerini iyi idare etmesiyle çok büyük bir şöhret kazandı. Bu kuvvetlerin kendine besledikleri güven, batı cephesinde elde edilen zaferin belli başlı nedeni olarak adlandırıldı ve Birdwood’a, “Soul Of Anzac” (Anzaklar’ın Ruhu) unvanını kazandırdı. Savaşın sonunda Baronet olan Birdwood, 10.000 sterlinlik bir para mükafatı da aldı.

1920’de Hindistan kuzey ordusuna komutan olarak atandı, 1925-30 senelerinde da bütün Hindistan ordusunun başkomutanlığını yaptı. 1938’de Anzak ve Totnes Baronu unvanını aldı. 1921’de, Peterhouse fahri üyesi olan Birwood, 1931-38 seneleri arasında bu kolejin yöneticiliğini yaptı. 1935’te, Clifton College’in müdürü, yine aynı sene içinde Deal Castle‘in başkanı oldu. Grand Cross ve Fransa Legion d’honneur nişanına ilave olarak, Fransız Croix de Guerre ve pek çok başka yabancı nişanlarla mükafatlandırıldı.

Çanakkale Savaşı Sonrası Birdwood

Kasım 1938’de, Atatürk’ün cenaze merasimine İngiltere hükümetinin baş temsilcisi olarak katıldı. Ayağı incindiği için töreni Halkevi (şimdiki Türk Ocağı) binası balkonundan izleyen Birdwood, Atatürk’ün naşını, bir miktar toprak getirtip üzerine basarak, Türk toprağı üzerinden selamlamış ve bu şekilde Çanakkale’de karşılaşmış olduğu bir kahramana son hürmetini ifade etmişti.

Birdword, 1951 senesinde Hampton Court’ta (Middlesex) öldü.

Birdwood

William Riddell Birdwood

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.