Çanakkale Küçükkuyu

Çanakkale Küçükkuyu

Çanakkale Küçükkuyu; Ege’nin mavisi, Kazdağları‘nın yeşili ve kekik kokuları arasında Kazdağları‘nın eteklerinde Edremit Körfezi’nin hemen başında yer alan Çanakkale‘nin Ayvacık ilçesine bağlı belediyesi yer alır. Küçükkuyu‘dan Çanakkale‘ye gelirkenKazdağları‘ndan geçen Çanakkale – İzmir yolu unulmayacak manzaralar sunmaktadır. Küçükkuyu‘dan tırmanışa başladıktan 15 – 20 dakika sonra yol kenarında karayollarına ait küçük bir mola yeri göreceksiniz. Tepe üzerinde kurulan mola yerinden Ege’yi ve Midilli Adasının muhteşem manzarasına tanık olmadan yolunuza devam etmeyin.

Küçükkuyu Tarihi

Çanakkale iline bağlı Küçükkuyu, doğal güzellikleri, denizi, deniz ürünleri, şifalı suları ve bitkileri, temiz havası, taş yapıları, tarihi değerleri tabii ki zeytin-zeytinyağları Edremit Körfezinin ve dünyanın gizli turizm cennetlerinden bir tanesidir. Küçükkuyu‘nun temiz denizi ve şirin bir balıkçı limanı vardır. Motelleri ve düzenli yapılanması ile dikkat çekmektedir. Küçükkuyu da tüm Kuzey Ege’ye hâkim zeytin ağaçları mevcuttur. Dünyanın en nefis, düşük asitli ve kendine has güzel kokulu zeytinyağı bu bölgede yetişen zeytin ağaçlarından çıkmaktadır.

Küçükkuyu‘nun Gargara antik kentine uzandığı düzşünülmektedir. Yeterli arkeolojik araştırma yapılamadığından Gargara kenti hakkındaki bilgi sınırlıdır. 1998 yılında yapılan çalışmalarda Gargara kentinin ilk yerleşim yerinin Nusratlı Köyü’nün kuzeyindeki Kocakaya Tepe’si olduğu daha sonra Arıklı Köy’ünün doğusundaki Zindan Tepe’ye taşındığı belirlenmiştir.

Küçükkuyu Gezilip Görülecek Yerleri

Küçükkuyu‘nun en meşhur yerlerinden biri Zeus Atlarıdır. Tanrı Zeus, Truva ile Akha’lar arasındaki savaşı bu sunaktan izlemiştir. Sunağın altında bulunan oda büyüklüğündeki, içinde su bulunan sarnıça Zeus Mağarası denmektedir. Homeros’un İliadası’nda Tanrı Zeus’un Hera’yı gördüğü ve aşık olduğu yer olarak anlatılan Zeus Altarı, Küçükkuyu‘dan 3 km uzaklıkta bir tepenin üzerindedir. Edremit Körfezi’ne kuşbakışı bakan ve çok güzel bir panoramaya sahip altarın hemen yanında Çanakkale Savaşları‘na katılan Erdem Dede’nin yatırı bulunmaktadır.