Karanfil Burnu

Karanfil Burnu

Karanfil Burnu; Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda Soğanlı Dere mevkindeki burun Çanakkale Savaşı esnasında ilk mania ağın gerildiği yerdir.

Karanfil Burnu

Düşman denizaltılarını Marmara’ya sokmamak için Çanakkale Boğazı’na ağ ve torpido istasyonları kurulmasına karar verildi. Bu çerçevede ilk ağ, 18 Ocak 1915 tarihinde Karanfil Burnu’ndan Beyaz Yarlar’a kadarki bölgede tesis edildi. Bu ağ hattı biraz daha Anadolu kıyılarına yakın olmakla birlikte yüzeyden 38-39 kulaç mesafededir. Her bir parça ağın uzunluğu 47 ila 50 metre, yüksekliği 20 metredir.

Mania Ağlar

Mania ağlar 1. Dünya Savaşı esnasında dönemin en tehlikeli silahı olan, denizaltılara karşı kullanılmak üzere tasarlanmış savunma tedbirleridir. Hafızalarımızda canlanması açısından, günümüzün balıkçı ağlarını düşünebiliriz. Tek farkı ham maddesi olup, mania ağlar metalden yapılmışlardır. Ancak metalin çok kuvvetli olmaması nedeniyle, delinip geçilme ihtimaline karşı, mania ağlar aynı zamanda mayınlar ile desteklenmiştir.  Çanakkale Savaşı esnasında da bir çok kez denizaltılar bu mania ağlarını delip geçmeyi başarmışlardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.