Kocadere Hastane Şehitliği

Kocadere Hastane Şehitliği

Kocadere Hastane Şehitliği; Çanakkale Eceabat – Kabatepe yolu 3. km Kocadere Köyü‘nde bulunan Kocadere Hastane Şehitliği.

Kocadere Hastane Şehitliği

Çanakkale ili Eceabat ilçesi Kocadere Köyü sınırları içerisinde bulunan Kocadere Hastane Şehitliği; Çanakkale savaşı esnasında altın madalya ile ödüllendirilmiş bir cephe hastanemize ait şehitlik tir.

Kocadere Hastane Şehitliği

Kocadere Hastane Şehitliği‘ni diğer hastane şehitliklerimizden ayıran en önemli özellik, Çanakkale savaşı esnasında görülen salgın hastalıklar, önlem ve tedavi yöntemlerinin, resim ve kabartmalar ile Kocadere Hastane Şehitliği içerisinde anlatmasıdır.

kocadere hastane şehitliği

Kocadere Hastane Şehitliği

Arıburnu yarlarına çıkarma yapan düşmanı karşılayan 19. Tümen ve ona yardıma gelen 16 ve 5.inci Tümenlerin sıhhıye bölükleri Kurucadere (Kocadere)’nin güney batısında ve kuzey batısında yer alan Köydere ve Güzeldere mıntıkalarında önce sıhhıye bölükleri daha sonra da Tümen hastaneleri kurulmuşlardı. Savaşın ilerleyen aşamalarında da yaralı ve ağır yaralı hastaneleri oluşturulmuştur. Bilhassa, Kocadere Şimal(Kuzey) Gurubuna ait ağır yaralı hastanesi eldeki imkansızlıklar ve hekim azlığına rağmen Baştabip Tatar İsmail Bey’in gayretleriyle devrin koşullarına göre oldukça düzenli ve temiz idi. Bu durum 5. Ordu Sağlık Uzmanı Alman Prof Meler’in dikkatini çekmiş ve bundan Liman Von Sanders Paşa’ya bahsetmesi üzerine Ordu komutanı burayı ziyaret etmiş ve Hastaneyi Altın Madalya ile ödüllendirmiştir. Bu bölgedeki hastaneler içinde altın madalya ile ödüllendirilen ilk ve tek resmi hastane unvanını burası almıştır.

çanakkale savaşı kocadere hastanesi

Çanakkale Savaşı Esnasında Kocadere Hastanesi

Kocadere Hastanesi içerisinde orjinal şehit kabirlerinin olduğu bir bölüm bulunmaktadır. Kocadere Hastane Şehitliği‘nde 1353 şehidimiz yatmaktadır. Kocadere Hastane Şehitliği 1916 senesinde oluşturulan Şevki Paşa haritasında bulunan orijinal 23 şehitlikten biridir. Tarihe Saygı Projesi kapsamına alınarak yenilenmiş ve 2005 yılında ziyarete açılmıştır.

kocadere-hastane-sehitligi

Kocadere Hastane Şehitliği Kabirleri

Kocadere Hastane Şehitliği Anlatımlar

Aşağıdaki resimde savaş esnasında yaralanan askerlerimize sıhhiye birlikleri tarafından yapılan ilk müdahale anlatılmıştır.

kocadere-hastane-sehitligi4

Yaralılara ilk müdahale

Kocadere Hastane Şehitliği içerisinde yer alan aşağıdaki resimde, yaralı askerlerimizin cepheden sargı yerlerine sedye ile taşınması resmedilmiştir.

kocadere-hastane-sehitligi1

Sedye İle Taşınan Yaralı Askerlerimiz

Kocadere Hastane Şehitliği içerisinde yer alan aşağıdaki resimde, yaralı askerlerimizin sargı yerlerinde yaralarının sarılması anlatılmıştır.

kocadere-hastane-sehitligi3

Sargı Yerinde Tedavi

Kocadere Hastane Şehitliği içerisinde yer alan aşağıdaki resimde, sargı yerlerinden hastanelere yaralı askerlerimizin kağnı arabaları ile sevk edilişi anlatılmıştır.

kocadere-hastane-sehitligi2

Yaralıların Hastaneye Taşınması

Kocadere Hastane Şehitliği içerisinde yer alan aşağıdaki resimde, yaralı askerlerimizin hastanede sağlık ekipleri tarafından tedavi edilişi anlatılmaktadır.

kocadere-hastane-sehitligi5

Hastanede Tedavi

Kocadere Hastanesi Salgın Hastalıklar ve Mücadele

Kocadere Hastane Şehitliği‘ni diğer ziyaret noktalarından ayıran en önemli özelliği belki de cephenin adeta gizli kabusu olan salgın hastalıkları anlatmasıdır. Hastane şehitliği içerisinde yer alan alıntı metinler ile cephede askerlerimizin salgın hastalıklar ile ilgili sözlerinin yer aldığı alıntı metinler yer alıyor.

kocadere-hastane-sehitligi10

Askerlerimizin Çilesi Hastalıklar

Alıntı metinlerin yanı sıra cephede görülen salgın hastalıkların neler olduğu ve bu hastalıklara karşı nasıl önlem alındığı, hastalıkların ne şekilde tedavi edildiği Kocadere Hastane Şehitliği içerisinde anlatılmış. Salgın hastalıklar ile ilgili bu anlatımlar, savaşın arka yüzü olarak görülen, çoğu zaman kimse tarafından değinilmeyen veya unutulan acı bir gerçeğini gözler önüne seriyor.

kocadere-hastane-sehitligi6

Cephede Görülen Yaralanmalar

kocadere-hastane-sehitligi7

Hastalıklara Karşı Alınan Önlemler

kocadere-hastane-sehitligi8

Cephedeki Hastalıklar

Kocadere Hastane Şehitliği Video

Kocadere Hastanesi Şehitliği Ulaşım

Çanakkale ili Eceabat ilçesi Kocadere Köyü sınırları içerisinde yer alan Kocadere Hastane Şehitliği‘ne ulaşım kara yolu ile sağlanmaktadır. Eceabat Kabatepe yolunun 3. km sinde bulunan şehitlik, İstanbul yol sapağına 6 km mesafede yer almaktadır. Aşağıda yer alan haritayı kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kocadere Hastanesi Şehitliği Haritası


Kocadere Hastane Şehitliği ile ilgili tüm soru ve görüşleriniz için bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.