Yüzbaşı Mehmet Şehitliği

Yüzbaşı Mehmet Şehitliği

Yüzbaşı Mehmet Şehitliği; Çanakkale Şehitlikleri Kuzey Bölgesinde 57. Alay öncesi, İngiliz Quinn’s Post Cemetery karşısında yer alan Şehit Kabri Yüzbaşı Mehmet Şehitliği‘dir.

Yüzbaşı Mehmet Şehitliği

Gelibolu Yarımadası‘nda yer alan şehitliklerimiz arasında en az ziyaretçi alan Şehitliklerimiz den bir tanesidir. 57. Alay Şehitliği yokuşunu tırmanırken yer alması araçların durmasını az da olsa engellemektedir. Aslında otoparka yakın bir noktadadır. Aracınızı park ettikten sonra ziyaret edebilirsiniz. Ziyaretçi trafiği az olmasına rağmen merak edilen bir şehitlik tir. Önemli bir mevkide ve yol kenarında yer almaktadır.

Konum

Yüzbaşı Mehmet Şehitliği‘nin bulunduğu bölge günümüzde ziyaretçiler tarafından üzerindeki 57. Alay Şehitliği ile anılır ve o isimle bilinir. Coğrafi ve askeri açıdan ise bölgenin ülkelere göre isimleri vardır. Bizler ” Bomba Sırtı ” olarak bölgeyi tanımlamaktayız. Yabancılar ise bölgeye ” Chess Board ” yani Satranç Tahtası olarak adlandırmaktadırlar. 

Zaten isimlerinden de anlaşılacağı üzere önemli bir bölgedir. 25 Nisan 1915‘te  27. Alay’ın düşmanla kıyasıya çarpıştığı, 57. Alay‘ın kritik müdahalesi ve mücadelesi ile tarih yazdığı coğrafya burasıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Siperlerin arası 8 metre, ölüm muhakkak…” dediği yer yine aynı yerdir. Mücadelenin, siper savaşlarının, taktiklerin bir an durmaması yabancılara da buraya Satranç Tahtası dedirtmiştir. Yüzbaşı Mehmet Şehitliği böylesine önemli bir konumdadır.

Yüzbaşı Mehmet Şehitliği

Dikdörtgen şeklindeki şehitliğin merkezinde bir mezar bulunmaktadır. Şehitlik 1994 yangınından önce selvi ağaçlarıyla çevrilidir. Bu alana Türk ordusundan Yüzbaşı Mehmet’in gömüldüğü bilinmektedir. Şehitlik 14 Kasım 1980 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından korunması gereken kültürel varlık olarak tescil edilmiştir. Yüzbaşı Alaattin tarafından, Arıburnu Muharebelerinde şehit düşen 27. Alaydan Yüzbaşı Mehmet Bey adına yaptırılmıştır.

Bazı kay­naklarda Yüzbaşı Mehmet‘in 27. Alay’da, diğer bazı kaynaklarda ise 57. Alay’da bölük komutanı olduğu yazılıdır. Milli Savunma Bakan­lığı Personel Dairesinin 1998 yı­lında yayımladığı Şehitlerimiz adlı eserde 57. Alay, 2. Tabur, 6. Bölük Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Meh­met Efendi‘nin ismi bulunmakta ve 26 Nisan 1915 günü şehit düştüğü belirtilmektedir.

Şehitliğin etrafı duvarlarla çevrili olup 40 m² kadar bir genişliğe sahiptir. Mezar taşında “27. Alay Yüzbaşı Mehmet – 1915” yazısı bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.