Atatürk Anzak Anneleri Mektupları

Atatürk Anzak Anneleri Mektupları

Atatürk Anzak Anneleri Mektupları; Atatürk’ün Anzak annelerine mektubu ve bir Anzak annesinin cevaben yazdığı mektup.

Atatürk’ün Anzak Annelerine Yazdığı Mektup

Türkçe

“Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar!
Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle
yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı
dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu
topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

 Atatürk, 1934

İngilizce

“Those heroes that shed their blood and lost their lives … you are now lying in the soil of a friendly country. Therefore rest in peace. There is no difference between the Johnnies and the Mehmets to us where they lie side by side in this country of ours. You, the mothers, who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. After having lost their lives on this land they have become our sons as well.”

Atatürk, 1934 

Avustralyalı Bir Annenin Mektubu

Türkçe

“Gelibolu topraklarında yitirdiğimiz evlatlarımızın acısını, alicenap sözleriniz hafifletti. Gözyaşlarımız dindi.
Bir ana olarak bana, bir güzelim teselli bahşetti. Yavrularımızın sonsuz uykularında, huzur içinde
dinlendiklerinden hiç kuşkumuz kalmadı. Majesteleri kabul buyururlarsa bizler de kendilerine Ata
demek istiyoruz. Çünkü, yavrularımızın mezarları başında söylediğiniz sözler, ancak bir öz babanın
sözleri gibi yüce, ilahi. Evlatlarımızı bir baba gibi kucaklayan büyük Ata’ya tüm analar adına şükran, sevgi, saygıyla…”

  Avustralyalı bir anne

İngilizce

A response by an Anzac’s mother to Atatürk’s words:

“The warmth of your words eased our sorrow for our sons who vanished in Gallipoli, and our tears ended. Your words are a consolation to me as a mother. Now we are sure that our sons rest in peace in their eternal rest. If your Excellency accepts, we would like to call you ‘Ata’, too. Because what you have said at the graves of our sons could only be said by their own fathers. In the name of all mothers, our respects to the Great Ata who embraced our children with the love of a father.”

An Australian mother

Yorumlar
 1. Yusuf dedi ki:

  Ezilen milletlerin sesi olup, onlara esin kaynağı olan, barışın öncüsü kaç lider var… İşte o yüzden büyüksün ATAM… Her daim izindeyiz…

 2. Asker... dedi ki:

  Savaşlarda ölüm olmaz… uğruna feda ettiğin can şehit, uğruna canını feda ettiğin toprak vatan olur. Kimin kime ateş ettiği belli olmaz. İlk etapta ölmemek için savaşırsın. Çanakkaledeki ruh öleceğini bildiğin halde savaşmak olmuştur. Anzak askerleri ne için savaştığını bilmeyen sadece kraliçeleri için savaşan bir askeri topluluktu. Savaşın başlarında bu bilinç varlığını yitirmiş Türk askerini görüp tanıdıkça onlarında fikirleri değişmiştir. Atatürk bunu görüp hisseden ender kişiliğe sahip bir dahi olduğu için savaş sonrasında anzak annelerine bu tür bir mektup yazmıştır. Dikkat ederseniz Büyük Taaruz sonrasında Yunan annelerine böyle bir mektubu ya da seslenişi yoktur. O zamanlar büyük atam elma ile armutu birbirinden ayırt etmiş ama bu devirde bile bazı aklı yetmeyen kişilerin yorumları Yazılan Mektubun anlamını idrak edememişlerdir. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Atamın dediği gibi huzur içinde uyusunlar.

 3. Erhan Sanci dedi ki:

  Ataturku dunya lideri yapan bu insani davranislaridir.ATATURK Yunan bayragini ciynememistir Yunan ordulari bas komutani Trikopis diz cokup kilicini Atatutk e vermek istemis Ataturk sende askerlerin icin elinden geleni yaptin diyerek kilicini almamistir.Trikopis olunceye kadar her 10 kasimda Atinadaki Turk Buyuk Elciliginde anma toplantilarina katilarak saygi durusunda bulunmustur.5000 kitap okuyan 5 dil bilen ileriyi goren HARIKA ADAM dir.

 4. Keleş omer dedi ki:

  Kadriye sen konudan muzdaripsin maalesef. Allah sana Çanakkale şehidi olmayı nasip etmiş ama idrak kabiliyeti nasip etmemiş.

 5. Yavuz CANPOLAT dedi ki:

  Kadriye hanım arkadaşlar size muazzam ve taktire Şahan cümlelerle cevap vermişler .benim sizden bir ricam var arkadaşlarım yorumuna sizi kırmamak anlamında bu kelimeleri sarp etmemişler hepimiz bu vatan bu dünya üzerinde yaşıyoruz size tek tavsiyem haddim olmayarak bakış açınızı değiştirin ve sizden ricam Savaş atı adında bir film var lütfen bunu izleyin … Ve bu yorumunuzdan dolayı dedenizden hatta dedelerimizden şükranla dolu bir özür dileyen ve bunu yaparken umarım bir damlada olsa göz yaşınız yanağınızı açıktır

 6. Azmi Güran dedi ki:

  Atatürk devrini yasamis ve onu 20 cm mesafeden görmüs kimseolarak sunu söyleyebilirim. Atatürk’ün giristigi islerde muvaffakiyetinin yegane sebebi, kendisinin karsisindaki düsmanini, dostunu, rakiplerini hic bir zaman kücümsememis, asagilamamis, hakaret etmemis olmasindan ileri gelir. Kendisini rakibinin seviysine, hatta daha üstün, cikartmis ve sonra harekete gecmistir. Atatürk, bu bakimdan, tarihte görülen ender kimsedir.

  Yazimi yayinlamamisiniz. ve xyayinlamak istemiyorsunuz Yoksa sizde mi Atatürk aleyhinde misiniz?

 7. Korhan Ileri dedi ki:

  Bu gün Emre Kongar’ın 18 Dakika programında kendini tututamayıp duygulanması güzel babamla bir anımı aklıma getirdi. Yabancı bir ülkede beraber bir tren seyahati yaparken, trenin lokantasında aynı masada sofra paylaştığımız bir çift Avustralya ve Yeni Zelanda’lı çıkmıştı. Laf lafı açıp konu Atatürk’ün bu açık mektubuna geldiğinde Avustralya’lı hanımın sesi bir anda anlatırken titremeye başladı. Birkaç saniye içinde bütün masanın gözlerden yaşlar akıyordu. Birbirinden coğrafi olarak bu kadar uzak milletleri bu kadar yakından bağlayabilen bir liderden, bir kahramandan bahsediyoruz. Hayatımın çok özel anlarından biridir bu. Hatırladıkça gözlerim yaşarır. Buradan Anzak’lara sesleniyorum: yan yana yatan büyük dedelerimizin yaşattığı bu bağ, içi boş propagandalarla bozulamayacak kadar sağlamdır. Atatürk’ün hisleri, ülkemizin ezici bir çoğunluğunun hislerine tercüman olmaktadır. Buraya bu notu gelecek kuşakların da okuyup bizleri anlayacağını umarak bırakmak istedim.

  1. Güneş Karabey dedi ki:

   Türk ve anzak askerlerinin anılarının mektuplarının paylaşıldığı bir facebokk sitesi açılması çok elzemdir.

 8. Sezer tas dedi ki:

  Ata’mızın ve anzak. Annenin Ata’miza yazdığı mektupları okudum derin bir duygusalik olup içimde ve ağladım çok duygulandım burayı herkesin görmrsi lazım

  1. tugrul dedi ki:

   bende defalarca okudum her seferindede gozyaslarima mani olamadim

 9. Türker taşdelen dedi ki:

  İşin duygusal yanı hadi bir yana Atatürk düşmanını kendine dost yapmayı becermiş yücelikte ve erdemde bir liderdir
  Dünyada nerede görülmüştürki ölen bir askerin annesi bu ölümün faili olarak gördüğü birine şükranlarını göndersin

 10. zekeriya dedi ki:

  Çanakkale savaşı olmuş bitmiş Mehmetcik kazanmıştır 1918 de . Atatürk (ben O na Milenyum un Lideri diyorum ) 1934 de , bir dönem düşmanı olmuş ve yenilmiş Anzaklar için söyledikleri ile tarihte hiç bir liderin göstermediği Yüce bir duygu ve davranışı ortaya koymuştur. İşte Atatürk ü Yüce yapan şeylerden biri de budur. Onu anlamak için önce adam gibi ADAM olmak lazım.

 11. isimsiz dedi ki:

  şehitlerimizin ruhu şadd olsun

 12. Aydın Kahraman dedi ki:

  Savaş olmuş ve bitmiştir. Gelen pişman, mağlup perişan ve galip
  MEHMETÇİK vakarlı.
  İşte bu noktadan sonra başlar her şey. Hayata nasıl bakarsınız, insanı nasıl görürsünüz ve dünya telaşınız neye dairdir.
  Düşmanın askerine böylesi bir babacan tavır ile yaklaşmak öyle her babayiğidin harcı değildir. Bunun için büyük adam olmak, hatta büyük adamdan da fazlası olmak gerekir.
  Bakın tarihe, böylesi bir azamet yoktur dünyanın hiç bir yerinde. Hiç bir ulusa nasip olmamıştır bu denli ulu bir düşünce ve tutum. Her okuduğumda tüylerim dilken diken olur.. Hele de bir Anzak Askerinin annesinden gelen cevabi mektupta.
  ATA’ma tüm yaptıkları ve yüksek meziyetinden dolayı minnet ve şükran duyguları ile doluyum

  1. Mustafa Özel dedi ki:

   Mükemmel bir yorum, tebrik ederim sizi.

  2. Hayrettin dedi ki:

   Meziyetlerini saymakla bitiremediğimiz , bir çok ülke yöneticilerinin be üniversite profesörlerinin bir diktatör olarak gördüğü be hayatını, yaşam tarzını, düşüncelerini , devrimlerini be yoktan var ettiği bir ülkeyi gördükçe, okudukça anlamaya başlıyorlar ve kıyaslama yaptıklarında dünya üzerinde gerçek bir dahi olduğunu anlatacak söz bulamıyorlar.
   Bir Anzak annesinin de kendisine Ata demesi ve Kastro nın dahi hayatını okuyarak hayranlıkla bir büstünü dahi yaptırdığı yüce ATATÜRK.
   İşte böylesi bir insan ki seneler sonrasında bile dünyanın en çok konuşulan ve sevilen ardından hep göz yaşı dökülen kayıtsız ve şartsız dünya lideri.

 13. Cenk erasker dedi ki:

  Kadriye ispir yazik o sakil düsüncelerin icin.çanakkale savasinda bu ülkeye saldiranlara çiçek verilmedi kursun sıkıldı.buradaki konu bambaska bir sey.iste o bambaska konuyuda ancak Atatürk böyle bir.mektupla tarihe şerh düsecek nitelikte yazabilirdi.bence sen apartmandaki komsularinla gün yapip kek ye ve dedikoduya devam et

 14. Bilgehan Arkan dedi ki:

  Çok beğendim ve duygulandım tüm şehitlerin ruhları şad olsun

 15. Bilgehan Arkan dedi ki:

  Büyük bir devlet adamı olarak bundan daha anlamlı nazik ve şehit analarını rahatlatacak dostane bir yazı beni çok duygulandırdı savaşta her iki tarafta şehit vermiştir ama ATATÜRK’ün duygusu çoook önemli ve örnek davranıştır ATAMIZA saygım ve takdirlerim sonsuzdur.

 16. Cagri Ozdenkci dedi ki:

  Dunyanin en mert savasi..Bu kadar insanin olumu sonrasinsinda atilabilecek en ilahi baris koprusu..Serlerin icimden gelen , gelmis gecmis en buyuk hayir..Insaliknustu karsilikli satirlar..Allah gani gani rahmet eylesin Ata miza , seslendigi kahramanlara ve tabiki Mehmetcik imize…

 17. Kadriye İspir dedi ki:

  Bu söz bizim şehitlerimizi incitmektedir..Ve dedesini Canakkalede sehit vermiş biri olarak bu sözden bizarım.Dünyanın taaa nerelerinden işgale gelmiş, benim dinimi devletimi yoketmek için savasmış insanların cesedi ancak benim sehidimi rahatsız eder..

  1. Süleyman sıvacı dedi ki:

   Işte sen okadar dar görüşlü bir fanisin deden şuan sag olsaydı sana Türkün sefkatini anlatırdı benim atam Amasyalı olsun kastamonu olsun maaşlı olsun edirneli olsun farketmez hepsi o savaşın en ateşli en acı anındabile yaralı düşman askerini kucağında taşımıştır işte buyuzdezdir dünyanın ta öbür yakasında türk hayranlıkve saygı vardır

   1. Recep dedi ki:

    Kardesim sen kac kandavasi guttugun veye senin evine zorla girip coluk cocuguna tecavuz ve canina kast etmeye gelenlere boyle yaklasirsin o aciyi sen yasarsin bense oturdugum yerde mavi boncuklar dagitarak sinin gibi naif cumleler kurup afyon cekmis gibi ruhsuz duygusuz sozler sarf ederim ama yanlis yaparim gucum yetmrsede kalbimizle bugz edelim

   2. Mustafa Özel dedi ki:

    Süleyman bey en güzel bir şekilde anlatmışsın, diline sağlık. Şunu anlamıyorlar; Gazi’nin güzel sözleri masum evlatlar ile analarınadır, yoksa onları kandırıp savaşa süren işgal kuvvetleri yöneticilerine değil.

  2. Mahmut Gencer dedi ki:

   Senin deden Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal in emrini yerine getirdi, itirazsız…bir dakika tereddüt etmeden.(ne hikmetse herkesin dedesi de Çanakkale’de şehit, neyse) İsterse Çanakkale kahramanı sussun sen konuş. Sizin mensubu olduğunuz zihniyet ise ceset saymakla meşgul

  3. Göksel Balcı dedi ki:

   Yorumunuz çok duygusal olduğu için gerçekleri görmenizi engellemiş. Savaştaki askerler kendi iradeleri ile insan öldürmezler.O nun için onlar katil değil ülkelerinde kahramandır.Korede ölen türk askeri için ne düşünüyorsunuz merak etim. Kuzey Korelilerin türk askeri hakkında ne düşünmesini umuyorsunuz.Size önerim anzak annesinin Atatürk e yazdığı mektubu da okumanizdir.Ve kızacak birileri varsa onlarda dönemin siyasileri ve egemen güçleridir.Savaslarda olen tum askerleri saygı ile anıyorum.

  4. murat dedi ki:

   Şehit, Allah’ın onur konuğudur. Şehidin rahatsız olmasına Rabbi müsaade etmez, bizar olma. Bence şehit bahane, bundan doğrudan sen rahatsız oluyorsun. Sebep?.. Eskiden, “alicenap” diye bir kelime vardı anlamını bilir misin? Hadi bunlar geçtim. Anne yüreğine su serpmek, çok mu kötü bir şey?

  5. Çetin dedi ki:

   Kadriye ispir siz insanlığın yüz karası olarak insanlığı kirletiyorsunuz!!!

  6. Kiz08 dedi ki:

   Nasil bir insansin sen ya
   Gelenin olenin sucu ne

  7. Yaşar dedi ki:

   Bir şeyleri öğrenmişsin de eksik öğrenmişsin. Anzak denilen askerler Avustralya ve Yeni Zelanda askerleridir. O dönemde İngiliz sömürgesi altındadır. Yani gelmeme gibi bir lüksleri yoktur…

  8. Ömer Sever dedi ki:

   Eminim ki sizin dedeniz bizim şehidimiz, böyle büyük bir amaç uğruna Türkün Atası Mustafa Kemalin emrinde şehit olduktan sonra, Atamızın bir ANZAK anasınana yazdığı bu mektup şehidimiz olan dedenizi gururlandırmış lakin kendisinin Atam diye hitap edeceği Mustafa Kemal’e hadsiz bir şekilde karşı gelerek dedenizi rahatça yattığı vatan toprağında fena incitmişsinizdir

  9. Hilal dedi ki:

   Kadriye hanım Anzak askerleri emin olun istiyerek gelmedi o zamanlar İngiliz sömürgesin de olan bir devletti gelen gençlerin çoğu ingilizler tarafından zorla toplanarak yollandılar…

 18. Levent dedi ki:

  Türkçeye eksik ve yanlış çevrilmiş.

  1. erhan yamut dedi ki:

   BENİ AĞLATMAYA YETTİ gerisi teferruat…

  2. Mahmut Gencer dedi ki:

   Buradaki İngilizce metin doğru ise en küçük çeviri hatası yok