Çanakkale Savaşı Zayiat ve Şehit Sayıları

Çanakkale Savaşı Zayiat ve Şehit Sayıları

Çanakkale Savaşı Zayiat ve Şehit Sayıları; Çanakkale Savaşı esnasında verilen Şehit sayısı ve Zayiat sayısı hakkındaki bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çanakkale Savaşı Şehit ve Zayiatları

Şehit Terimi

Şehit kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup; kutsal bir ülkü, din veya inanç uğrunda ölen kimse anlamına gelir. Din veya inanç uğrunda ölünmesine “şehâdet” adı verilir. Dünya genelindeki birçok dinde şehit ve şehâdet kavramına rastlanmamaktadır. Türkçe’de şehit kavramı zamanla dini anlam ile birlikte vatanını veya milletini müdafaa yolunda ölen herkes için kullanılır hale gelmiştir.

Günümüzde Şehit Anlayışı

– Profesyonel veya vatani görevini yapmakta olan askerlerden görev başında herhangi bir şekilde yaşamını yitirenler,

– Herhangi bir terörist saldırı sonucu yaşamını yitiren eğitim, sağlık, güvenlik vb. görevliler,

– Görev başında yaşamını yitiren polis, itfaiyeci vb. diğer görevliler Şehit olarak anılmaya başlanmıştır.

Bu kimseler, inançlarına bakılmaksızın, kutsal bir ülkü kabul edilen vatani görevlerinde yaşamlarını yitirdikleri için, Türkçe medyada yaygın şekilde “şehit” olarak nitelendirilirler. Bunların bir kısmının şehadeti, bağlı oldukları kurumların tüzükleri ve yasalarla da sabittir ve geride kalan yakınları devletten tazminat veya maddi yardım almaya hak kazanabilirler.

Bunun haricinde bazen dini, siyasi ve ideolojik görüşleri veya eylemleri nedeniyle öldürülmüş kimseler de yakınları, dava arkadaşları, meslek arkadaşları veya taraftarları tarafından “şehit” olarak nitelendirilirler: Basın şehitleri, sağlık şehitleri, şehit öğretmenler gibi terimler buna örnektir.

Zayiat Terimi

Zayiat terimi kelime anlamına bakıldığında “yitik, kayıp” anlamı taşımaktadır. Türk Dil Kurumu tarafından da aynı anlamla belirtilmiştir. Savaş söz konusu olduğunda ise daha kapsamlı bir anlam kazanır. Ordu zayiatı olarak kabul edilenler, her ne şekilde olursa olsun savaş dışı kalanlar olarak kabul edilir. Savaşta yaşamını yitirenler, kaybolanlar, esir düşenler, ağır veya hafif yaralılar ve hatta savaştan kaçanlar bile zayiat olarak kabul edilmiştir. Savaşta yaşamını yitirenler zayiat kavramı içerisinde alsa da, zayiat demek ölü demek değildir.

Çanakkale Çelişkisi

Çanakkale savaşı söz konusu olduğunda zayiat ile Şehit kavramı birbirine karıştırılmış ve toplam zayiat sayısı her daim Şehit sayısı olarak düşünülmüştür. Basit bir kelime anlamının karışmasıyla, özellikle dilden dile aktarımlarda zayiat sayısı yerine Şehit sayısı söylenmeye başlanmıştır. Ancak bu büyük bir hatadır. Aşağıdaki tablomuzda Çanakkale Savaşı zayiat ve Şehit sayılarını bulabilirsiniz.

NOT: Osmanlı Devleti yalnızca muharebe esnasında hayatını kaybedenleri Şehit olarak kayıtlara geçmiştir. Yaralanıp hastanede yaşamını yitiren, ya da hastalık nedeniyle yaşamını yitirenler Şehit olarak kayıtlara geçirilmemiştir.

Çanakkale Savaşı Zayiatları

Şehit Sayısı: 59.408
Hastane Kayıpları: 21.000
Kayıp ve Esirler: 11.000
Hasta veya Savaş Dışı Kalanlar: 64.000
Yaralılar: 97.000
TOPLAM: 252.408

Çanakkale Savaşı Şehit Sayısı ve Zayiatları yazımız hakkındaki tüm soru ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.