10 Temmuz 1915

10 Temmuz 1915

10 Temmuz 1915 günü 1. Dünya Savaşı Çanakkale Savaşı’nda neler oldu ve Gelibolu’da neler yaşandı?

10 Temmuz 1915

ANZAC – Asteğmen Henry Denham, HMS Agamemnon – 10 Temmuz‘da Denham, Gaba Tepe‘deki Türk mevzilerini bombalayan Agamemnon gemisinde tekrar harekete geçti. Denizaltı önlemleri artık büyük ölçüde artırıldı, ancak operasyon sırasında herkesin gergin tutulduğuna şüphe yok.

Düşman mevzilerini bombalamak için Gaba Tepe’ye bir sorti yapacağız. Denize açılmadan önce Aquitania‘nın 6.000 Kitchener ordusuyla geldiğini gördük. Sabah 10.00‘da ağları sarmış halde demir attık ve iki muhrip eşliğinde 15 knot hızla limandan çıktık.

İmroz‘un doğusundan geçtik ve Kephalo‘da sekiz muhrip ve bir düzine serseri tarafından karşılandık; ikincisi, bizden yaklaşık 2,5 mil uzakta Anzak açıklarında mevzilendiğimizde deniz tarafımıza döşedikleri büyük, tel örgülü bir ağ taşıyorlardı. Altı muhrip daha sonra kıyı tarafımızda devriye gezerken, diğerleri de serserilerle birlikte denize doğru denizaltıları gözetlemeye devam etti.

Bir uçak denizaltıları aramak için yukarı çıktı, ancak motor arızası nedeniyle tekrar aşağı inmek zorunda kaldı. Manica‘nın balonu rüzgardan bizi göremedi. Öğleden sonra 2.50’de bir işaret şamandırasını düşürdük ve ses çıkardık

Eylem: Kıç tarafımızdan 200 yarda kısa bir mesafeden bize 6 inçlik bir ateş açtıklarında kıç taretinin içine bile girmemiştim, ama üstümüzden geçtiğini duyamadım . Kule taretinden ateş açtık, belli aralıklarla tek tabanca ateşledik.

Bize 5,9 inç ve 14 inç mermi ve şarapnel ile ateş etmeye devam ettiler. Foretop çok tehlikeliydi ve bu nedenle terk edildi, bu nedenle yerel kontrolde ateşleme yapıldı. Atışları oldukça isabetliydi, en azından atışlar gemiye yakındı ama biz hareketsiz olduğumuz için daha fazla isabet almaları gerekirdi. 3.30‘da taret 10.000 yarda ateş menzili açtı ve daha sonra S3, yerel kontrol.

Darbeleri bize vurduklarında kolayca hissedebiliyorduk, toplamda yaklaşık on kez, dördü zırhla. En kötü vuruş 3.10‘da, 5.9 inçlik merminin koğuştaki tavan penceresi kapağından (iyi bir ¼ inçlik çelik) geçip koğuşta patlayarak güvertede dört delik açtığı ve hatta koğuş odasını tekrar yıkmasının yanı sıra silah odasında güverteyi deldiği zamandı.

Diğer vuruşlardan üçü ön köprüde ve ikisi geminin ön tarafındaydı. Doksan altı 12-inç tam şarj, elli 9.2-inç tam şarj ateşledikten sonra 4.30’da ateş etmeyi bıraktı. Sağdaki topa çok yakın olan ve açıkça nakavt edilmesi gereken on vuruş ve her halükarda geçici olarak devre dışı bırakılması gereken sol topa çok yakın beş vuruş gözlemledik.

Bunlar büyük olasılıkla Goeben‘in 5,9 inçlik silahlarından ikisi. 4.20‘de tekrar 15 knot hızla ilerledik ve zikzak çizerek, Kephalo‘ya kadar altı muhrip tarafından eşlik edildi, Mondros‘ta dengeye geldiğimizde, iki muhrip eşliğinde.

Saat 6.00‘da birdenbire liman pruvasında bir denizaltı gibi uyanmak için yaklaşık üç kablo uzakta olduğunu gördük ve itiraz ettik. Şapkalı yaşlı Fluter koşuda köprüdeydi ve rotasını değiştirmek üzereyken, bir serseri şamandırası olduğu ortaya çıktı. Mondros’a saat 20:15’te vardık. ve ağlarımızı çıkararak demirlemeye geldik. Aşağıdaki sinyaller değiş tokuş edildi. Agamemnon‘a:

“Cumartesi günü mükemmel bombardıman için çok teşekkürler ve tebrikler. Eminim burada hepinizin takdir ettiği çok maddi ve manevi zarar verdiniz.”

Kuş ağacı. ‘ Yüzbaşı Fyler’ın yanıtı,

Agamemnon: ‘Nazik mesajınız çok takdir edildi. Size ve ordunuza hizmet ettiğimizi bilmekten hepimiz çok memnunuz ve umarım bunu tekrarlamak için bize bir fırsat daha verilir.”

KAYNAK:
H. M. Denham, Dardanelles: A Midshipman’s Diary, 1915-1916 (London: John Murray, 1981), pp.128-130

10 Temmuz 1915

10 Temmuz 1915

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.