18 Mart 2017

18 Mart 2017


18 Mart 2017, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası 2017 yılı tören programı ve 102. yıl 18 Mart özel Çanakkale Turu programı.

18 Mart 2017

Her yıl geleneksel olarak 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası olarak kutlanmakta ve anılmaktadır. Çanakkale Zaferi‘nin kutlandığı törenlerde aynı zamanda tüm tarihimiz boyunca Şehit olan Kahramanlarımızı da anmaktayız. Etkinlikler çerçevesinde tüm hafta boyunca anma faaliyetleri devam etmektedir. 18 Mart 2017 gününde ise hem Çanakkale şehir merkezinde hem de Çanakkale Şehitler Abidesi‘nde kutlama ve anma törenleri yapılacaktır.

Son iki yıldır Çanakkale Şehitler Abidesi noktasında yapılan törenler Devlet Protokolü şeklinde gerçekleşti. Bu etkinlikler esnasında tören alanına ziyaretçi kabulü yapılmadı. Özellikle 2015 yılında 100. yıl olması sebebiyle bölge genişçe bir şekilde ziyarete kapatılmıştı. 2016 yılında da aynı şekilde ziyarete kapalı bir tören yapıldı. Burada özellikle belirtmek gereken durum tüm Çanakkale Şehitliklerinin kapalı olmadığıdır. Çanakkale Şehitler Abidesi de tören programı biter bitmez ziyarete açılmaktadır. Sadece tören esnasında görevli yada davetli olmayanlar tören alanına giriş yapamazlar. Tören sonunu beklemek durumundadırlar. Bu yılda tören alanının ziyarete açık olup olmayacağı henüz netlik kazanmamıştır. 2017 yılı 18 Mart Törenleri ile ilgili tüm güncellemeler ve duyurular sizlerle paylaşılacaktır.

18 Mart Tören Programı 2017

Aşağıda belirtilen program daha önceli yıllarda yapılan tören programı örneğidir. Bu yıla ait program en kısa süre içerisinde sizlerle paylaşılacaktır. 18 Mart Tören Programı

Bu yıl 102. Yılını kutlayacağımız 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü programı belli oldu ve yayınlandı.

Bu yıl daha önceki yıllarda olduğu gibi törenler öncelikle 18 Mart Şehir Stadyumu ve Çanakkale Şehitler Abidesi olmak üzere iki ayrı noktada düzenlenecek. Büyük bir ihtimal ile feribotlar çalışmayacak. Alınan bilgiye göre Kepez ve Lapseki üzerinden seferler devam ettirilecek. Ancak şehir merkezinden Kilitbahir ya da Eceabat’a öğlen 14.30 sularına dek feribotların çalışmayacağı bildirildi. Henüz resmi kaynaklı bir açıklama olmaması nedeniyle durum maalesef net değil. Netlik kazanır kazanmaz yazımızı düzenleyeceğiz.

18 Mart Törenleriyle ilgili olarak resmi açıklama Çanakkale Valiliği’nden yapıldı. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında ilk etkinlik 8 Mart 2016 günü sabahı 06:15’te Protokol mensuplarının katılacağı TCG Nusret Mayın Gemisi’nin bundan 102 yıl önce mayın döktüğü güzergahta temsili mayın döküşü ise başlayacak. (Etkinlik gerçekleştirildi ve Nusret Mayın Gemisi 102. Yılında tekrar temsili mayın döküşü gerçekleştirdi.

18 Mart 2017 Törenleri kapsamında ikinci olarak düzenlenen etkinlik ise “Halk Yürüyüşü ve Halk Koşusu” düzenlendi. 12 Mart 2016 Cumartesi günü saat 10:00’da Çimenlik Kalesi’nde başlayan tören sonrası etkinlik gerçekleştirildi.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümü kapsamında 14-15-16 ve 16 Mart 2017 tarihlerin arasında ise konferanslar, paneller, söyleşiler, tiyatro ve film gösterileri, sergiler ve konser etkinlikler gerçekleştirilecek.

18 Mart 2017 günü törenler sabah 08:30’da Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başlayacaktır. Ardından 18 Mart Stadyumundaki tören alanına geçilecektir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Binali YILDIRIM’ın da katılmasının beklendiği Çanakkale’deki törenlerde saat 09:30’da TBMM tarafından Çanakkale şehrine verilen altın madalyanın Türk Bayrağı‘na toka edilip İstiklal Marşının okunmasından sonra günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapılacaktır. Tören Genel Kurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü’nün gösterisi ve resmi geçit töreni ile sona erecektir.

18 Mart Törenleri ikinci kısmı ise öğleden sonra Çanakkale Şehitler Abidesi’nde saat 14:30’da gerçekleştirilecektir. Çanakkale Şehitler Abidesi karşısındaki Atatürk Anıtına çelenklerin konulmasının ardından günün anlam ve önemi ile konuşmalar yapılacaktır. (Konuşma yapacak yetkililerin listesi tören programında belirtilmiştir.) Şehitlik defterinin imzalanıp sembolik şehitlikte dua edilmesinden sonra denizden gemilerin resmi geçit töreni izlenecektir. Tören Türk Yıldızlarının uçak gösterisi ise sona erecektir.

18 Mart 2017 günü ayrıca her yıl olduğu üzere Çanakkale il merkezinde şehitler için Şehitler Camii‘nde Mevlid-i Şerif okunacaktır. Gecede fener alayı düzenlenip havai fişek gösterisi yapılacaktır. Gece düzenlenecek fener alayı halka açık olup dileyen herkes katılabilecektir.

18 Mart Turu 2017

18 Mart 2017 Çanakkale Turu Programı için uygulanan tur hizmetine doğrudan katılım Çanakkale Merkez ve İstanbul çıkışlı hareketli olarak sağlanabilecektir. İstanbul’dan katılmak isteyen misafirlerimiz 2 gece konaklama yapmak durumunda kalacaklardır. Çanakkale Merkez katılımlı olarak Çanakkale Şehitlik Turu programına günübirlik katılım sağlanabilmektedir.

18 Mart 2017 Çanakkale Tur Programı

Başlangıç: 08.00
Bitiş: 19.00 – 20.00

– Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Merkezi’nden geçerek Kilitbahir’e ulaşıyor ve Çanakkale Şehitlik Turu programımızın gezi güzergahına başlıyoruz.

– Tarihi Kilitbahir Köyü ve Kilitbahir Kalesi hakkında bilgi alıyoruz.

Namazgah Tabyası‘na ulaşıyor ve geziyoruz. Namazgah Tabyası ziyareti yapıyor ve Bakı Terası’na çıkarak Çanakkale Deniz Savaşları hakkında bilgi alıyoruz.

– Ağaçlar arasına gizlenmiş ve orjinal görünüme sahip Rumeli Hamidiye Tabyası hakkında bilgiler alıyoruz.

Rumeli Mecidiye Tabyası‘nda iniyoruz ve tabyaya doğru yürüyüşe geçiyoruz. Tabya hakkında bilgiler alıp Rumeli Mecidiye Tabyası Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz. Tabyadan merdivenlerle Seyit Onbaşı (Koca Seyit) Anıtına iniyor ve bilgi alıyoruz.

Osmanlı Devleti‘nin savaşa hazırlanışını, savaşa girişini ve sonrasında 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Savaşı da dahil olmak üzere Deniz Muharebelerini tamamladıktan sonra Kara Savaşları öncesi ordumuzun savaşa hazırlandığı ve beklediği Anafartalar Ovası‘na hareket ediyoruz.

Anzac Cove ve North Beach olarak adlandırılan ve düşman birliklerinin ilk çıkarmayı yapıp, düşmana kurşunun ilk sıkıldığı bu bölgeyi korumakla görevli birliklerimizin hazırlandığı ve Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün savaşı beklediği yer olan Bigalı Köyü ve buradaki Atatürk Evi Müzesi ilk durak noktamız. *

Bigalı Köyü ziyareti sonrası Büyük Anafarta Köyü‘den geçerek; hem buradaki şehitliklerimiz hakkında bilgiler alıyoruz hemde Anafartalar Ovasını görüp inceleme şansı buluyoruz. Buradaki ilerleyişimiz sonrası Anzac Koyu ve Tören Alanı‘na varıyor ve aracımızdan inerek bölgeyi inceliyor, rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Çanakkale Şehitlik Turu programımıza Kuzey Cephesinde siperlerin arası baz alınarak yapılmış orjinal savaş yolunu kullanarak devam ediyoruz. Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı‘nda inerek bilgiler alıyoruz.

Kanlı Sırt‘a ulaşıp buradan Kırmızı Sırt‘a rehberimiz ile birlikte kısa bir yürüyüş (100m) yapıyor ve orjinal siperler ile tünelleri inceliyoruz.

– Siperler arası 8m olarak bilinen Bomba Sırtı 57. Alay Şehitliği ve Kesikdere Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz.

Mehmetçik Parkı‘nın yer aldığı 261 Rakımlı Tepe‘de inerek, park içerisinden (150m) Conk Bayırı‘na siperler arasından geçerek ulaşıyoruz.

– Bu bölgede; Atatürk‘ün saatinden vurulduğu yer, Atatürk Anıtı, Yeni Zelanda Anıtı, Restore Edilmiş Türk Siperleri, Gözetleme Yeri ve Anafartalar Ovası’nı inceleyip bilgiler alıyoruz.

– Aracımıza binerek Alçıtepe yönünde hareket ediyoruz. Burada yarım günlük bu yorgunluğumuzu atmak için restoranımızda “Çorba, Köfte, Patates Kızartması, Pilav, Garnitür,Salata ve Ayranöğle yemeğimizi alıyoruz. (Ücrete Dahildir)

Şehitlik Turu Öğle Yemeği

Şehitlik Turu Öğle Yemeği

– Yemeğimizi alıp bir müddetten dinlendikten sonra Güney Cephesi olarak bilinen Seddülbahir Bölgesi‘ne hareket ederek Çanakkale Şehitlik Turu programımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Çanakkale Şehitler Abidesi‘ne ulaşıyor ve aracımızdan iniyoruz. Burası bölgenin en geniş ziyaret alanı olduğundan en fazla zamanı burada geçireceğiz. Anıt Parkı‘nda yer alan Çanakkale Şehitler Anıtı, Mechul Asker Kabri, Yaralı Asker Anıtı, Atatürk’ün Mektubu, Sembolik Şehit Kabirleri ve Türk Bahçesi‘ni rehberimiz ile turlayarak bilgiler alıyoruz. 18 Mart 2017 Törenleri‘ne katılıyor ve sonrasında programımıza devam ediyoruz.

Ölüm Koyu (Morto Koyu) içerisinden ilerleyerek Kanlı Dere üzerinden geçiyor ve Seddülbahir Köyü‘ne ulaşıyoruz.

Ertuğrul Koyu‘na intikalimiz sonrası aracımızdan inerek Gelibolu Yarımadasının en uç noktası olan bu bölgede, Ertuğrul Tabyası, İngiliz Anıtı ve Ezineli Yahya Çavuş Anıtı hakkında bilgiler alıp, Yahya Çavuş Şehitliği‘ni ziyaret ediyoruz.

– Arka yol olarak bilinen bölgeden geçerek, çıkarma koylarını ve yabancı mezarlıkları görüyor ve Alçıtepe Köyü‘ne ulaşıyoruz. Burada Çanakkale Şehitlik Turu programına devam edip, Salim Mutlu Müzesi‘ni ziyaret edeceğiz.

Şahindere Sargı Yeri Şehitliği, Gerçek Şehitlik olarak bilinen bu bölgeyi rehberimiz eşliğinde gezerek Gerçek Şehit Kabirleri‘ni görme ve ziyaret etme şansı buluyoruz.

Soğanlıdere bölgesi içerisinden geçerken buranın önemi ve savaş esnasında yaşananlar hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Havuzlar Şehitliği yanında duruyor ve rehberimizden bilgiler alıyoruz.

18 Mart Çanakkale Şehitlik Turu programımızı sonlandırıyor ve feribot yolculuğu ile Çanakkale’ye dönüş yaparak, sizleri uğurluyoruz.

18 Mart Turu Ücret Detayları

Kişi Başı Ücret:
Yetişkin : 70.- TL (13 Yaş ve Üzeri)
6/12 Yaş: 40 TL
0/5 Yaş: Hizmet alınmadıkça ücretsizdir.

Kontenjan Durumu :  Kişi Sayısı Sınırlaması Bulunmamaktadır…

Fiyata Dahil Hizmetlerimiz:

 • Lüks Araçlarla Ulaşım Hizmeti *
 • Rehberlik Hizmeti
 • Feribot Geçişleri
 • Müze Girişleri
 • Öğle Yemeği

18 Mart 2017 Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası 2017 yılı tören programı ve tur programı hakkında soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

18 Mart 2017 Çanakkale

18 Mart 2017

Sending
User Review
0 (0 votes)
Yorumlar
 1. onur dedi ki:

  25 mart 2017 de izmitten 4 kişilik bir aile olarak gezi yapacağız.
  günü birlik olacak bu gezi sabah 8 gibi orda olmak isteriz . bizi tur hakkında bilgilendirir msiniz? rehber eşliğinde gezmekte fayda görmekteyiz.

 2. şule özkan dedi ki:

  İstanbul ve Çanakkale dışındaki illerden katılım yok mu

 3. şule özkan dedi ki:

  proğrama katılmak isterim kayıt hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

 4. C Aydoğdu dedi ki:

  İyi çalışmalar, Eskişehir’den katılmak istiyorum, böyle bi imkanım var mı bilgilendirir misiniz?

 5. Oktay Aydın dedi ki:

  Bu tura katılmak istiyorum. Herhangi bir kayıt varmı. Bursa dan katılacağım. Bilgi verirseniz sevinirim..

 6. Esra can dedi ki:

  Ben bu tura katılmak istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz