29 Ekim Çanakkale Turu

29 Ekim Çanakkale Turu

29 Ekim 2015 Çanakkale Turu; 1 veya 2 gece konaklama opsiyonlu Çanakkale Şehitlikleri, Şehiriçi, Truva, tur programı.

29 Ekim Çanakkale Turu

2015 yılı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Perşembe gününe denk geliyor. Tatil günü sayısı 4 güne çıkıyor. Ancak Pazar günü 1 Kasım ve Genel Seçimler var. Bu nedenle tatilinizi Çanakkale‘de değerlendirebileceğiniz 3 gününüz oluyor.

Aşağıda hazırlamış olduğumuz program standart 3 günlük 29 Ekim özel programıdır. Dilerseniz bunu 2 gün 1 gece olarak da satın alabilirsiniz. İstanbul’dan Çanakkale Turu programımız 365 gün kesin hareketli olarak devam etmektedir. Her gün kesin kalkışlı olması size gün sayınızı ayarlama fırsatı vermektedir.

29 Ekim Çanakkale Turu

Çanakkale 29 Ekim Törenleri – Çanakkale Şehir içi Turu – Truva Ören Yeri Turu – Çanakkale Şehitlik Turu

1. GÜN: İstanbul – Çanakkale

Sabah saat 06.30’da İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda buluşup ve Çanakkale‘ye hareket ediyoruz. Kahvaltımız ücrete dahil olup yolculuk esnasında verilecek molada alınacaktır. Yolculuk yaklaşık 5 saat sürecek.

Varış noktası Çanakkale‘nin Avrupa durağı olan Eceabat ilçesi olacaktır. Burada alacağımız öğle yemeği sonrası feribot ile Çanakkale’ye geçiş yapıyoruz.

Çanakkale‘ye varışımız saat 13.30’da olacaktır. Sabah erken saatlerde hareket edip 5-6 saatlik bir yolculuk yaptığımız için dinlenmeniz için sizleri otelinize bırakacağız.

Otelimizde alacağımız akşam yemeği sonrası saat 20.00’da 29 Ekim Törenlerini izleyeceğiz. Çanakkale Cumhuriyet Meydanı‘nda başlayıp Kordon boyunca devam eden ve yat limanında sona eren yaklaşık 1 saatlik bir fener alayı düzenlenecektir. Dileyen misafirlerimiz fener alayına katılabilir. Katılmak istemeyen misafirlerimize serbest zaman verilecektir.

2. GÜN: Çanakkale Şehiriçi – Truva Turu

Sabah kahvaltısı sonrasında hareket ediyoruz. Şehir merkezi turumuza Çanakkale Cumhuriyet Meydanı ile başlıyoruz. Çanakkale şehrimizin ana merkezi olan meydanda 1915 Savaş yıllarından günümüze kalan orjinal savaş topları ve Çanakkale’yi simgeleyen eserler bulunmakta. Cumhuriyet Meydanı’ndan Aynalı Çarşı‘ya doğru hareket ediyoruz. Türkülere konu olmuş tarihi Aynalı Çarşı gezisi gerçekleştiriyoruz. Aynalı Çarşı sonrası Çimenlik Kalesi‘ne hareket ediyoruz. Şehre ilk ismini veren ve 2015 yılında restore edilen Kale-i Sultaniye ve limanında bulunan Nusret Mayın Gemisi Maket Müzesi ziyaretleri yapıyoruz. Ziyaretlerimiz sonrası tarihi Han Sokağı‘ndan Çanakkale Saat Kulesi‘ne ulaşıyoruz. Saat kulesi hakkında bilgiler aldıktan sonra kordonda yer alan Truva Atı’na hareket ediyoruz. Truva Atı ve yanındaki küçük minyatür parkta geçireceğimiz zaman sonrası öğle yemeğimizi alıyoruz.

Öğle yemeğimiz sonrası ise Truva Turu için hareket ediyoruz. Truva Ören Yeri içerisinde; Truva‘nın Düşü ve Gerçeği – Truva Atı, Müzesi, Kazı Evi ve Hisarlik Tepesi – Efsanevi Surlar ( Doğu Kule ve Kale girişi ) – Athena Tapinak Yeri – Kuzey Doğu Kulesi ve Sarnıç – Marmar – Truva II Surları ve Megaron Ev Kalıntıları – Schliemann Yarması – 9 dönemin / Şehrin – Katmanları – Rampalı Güney Kale Girişi – Priamos’un Hazinesinin Bulunduğu Yer – Batı Kapısı – Truva VI Binası – Illios’un Kutsal Alanı – Roma Dönemi Hamam ve Odeon Kalıntıları – Destansı Truva’nın Güney Kale Girişi gezileri yapıyor ve otelimize dönüş yapıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

3. GÜN: Çanakkale Şehitlik Turu – İstanbul

Sabah kahvaltısı sonrası otelimizden çıkış yapıyoruz. 29 Ekim Çanakkale Turu programımızın son gününde Şehitlik Turu yapacağız.

– Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Merkezi’nden geçerek Kilitbahir’e ulaşıyor ve Çanakkale Şehitlik Turu programımızın gezi güzergahına başlıyoruz.

– Tarihi Kilitbahir Köyü ve Kilitbahir Kalesi hakkında bilgi alıyoruz.

Namazgah Tabyası‘na ulaşıyor ve geziyoruz. Namazgah Tabyası’nda müze ziyareti yapıyor ve Bakı Terası’na çıkarak Çanakkale Deniz Savaşları hakkında bilgi alıyoruz.

– Ağaçlar arasına gizlenmiş ve orjinal görünüme sahip Rumeli Hamidiye Tabyası hakkında bilgiler alıyoruz.

Rumeli Mecidiye Tabyası‘nda iniyoruz ve tabyaya doğru yürüyüşe geçiyoruz. Tabya hakkında bilgiler alıp Rumeli Mecidiye Tabyası Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz. Tabyadan merdivenlerle Seyit Onbaşı (Koca Seyit) Anıtına iniyor ve bilgi alıyoruz.

Osmanlı Devleti‘nin savaşa hazırlanışını, savaşa girişini ve sonrasında 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Savaşı da dahil olmak üzere Deniz Muharebelerini tamamladıktan sonra Kara Savaşları öncesi ordumuzun savaşa hazırlandığı ve beklediği Anafartalar Ovası‘na hareket ediyoruz.

Anzac Cove ve North Beach olarak adlandırılan ve düşman birliklerinin ilk çıkarmayı yapıp, düşmana kurşunun ilk sıkıldığı bu bölgeyi korumakla görevli birliklerimizin hazırlandığı ve Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün savaşı beklediği yer olan Bigalı Köyü ve buradaki Atatürk Evi Müzesi ilk durak noktamız.

Bigalı Köyü ziyareti sonrası Büyük Anafarta Köyü‘den geçerek; hem buradaki şehitliklerimiz hakkında bilgiler alıyoruz hemde Anafartalar Ovasını görüp inceleme şansı buluyoruz. Buradaki ilerleyişimiz sonrası Anzac Koyu ve Tören Alanı‘na varıyor ve aracımızdan inerek bölgeyi inceliyor, rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Çanakkale Şehitlik Turu programımıza Kuzey Cephesinde siperlerin arası baz alınarak yapılmış orjinal savaş yolunu kullanarak devam ediyoruz. Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı‘nda inerek bilgiler alıyoruz.

Kanlı Sırt‘a ulaşıp buradan Kırmızı Sırt‘a rehberimiz ile birlikte kısa bir yürüyüş (100m) yapıyor ve orjinal siperler ile tünelleri inceliyoruz.

– Siperler arası 8m olarak bilinen Bomba Sırtı 57. Alay Şehitliği ve Kesikdere Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz.

Mehmetçik Parkı‘nın yer aldığı 261 Rakımlı Tepe‘de inerek, park içerisinden (150m) Conk Bayırı‘na siperler arasından geçerek ulaşıyoruz.

– Bu bölgede; Atatürk‘ün saatinden vurulduğu yer, Atatürk Anıtı, Yeni Zelanda Anıtı, Restore Edilmiş Türk Siperleri, Gözetleme Yeri ve Anafartalar Ovası’nı inceleyip bilgiler alıyoruz.

– Aracımıza binerek tekrar Eceabat yönünde hareket ediyoruz. Burada yarım günlük bu yorgunluğumuzu atmak için Boğaz Manzaralı restoranımızda “Çorba, Köfte, Patates Kızartması, Pilav, Garnitür,Salata ve Ayranöğle yemeğimizi alıyoruz. (Ücrete Dahildir)

– Yemeğimizi alıp bir müddetten dinlendikten sonra Güney Cephesi olarak bilinen Seddülbahir Bölgesi‘ne hareket ederek Çanakkale Şehitlik Turu programımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Çanakkale Şehitler Abidesi‘ne ulaşıyor ve aracımızdan iniyoruz. Burası bölgenin en geniş ziyaret alanı olduğundan en fazla zamanı burada geçireceğiz. Anıt Parkı‘nda yer alan Çanakkale Şehitler Anıtı, Mechul Asker Kabri, Yaralı Asker Anıtı, Atatürk’ün Mektubu, Sembolik Şehit Kabirleri ve Türk Bahçesi‘ni rehberimiz ile turlayarak bilgiler alıyoruz.

Ölüm Koyu (Morto Koyu) içerisinden ilerleyerek Kanlı Dere üzerinden geçiyor ve Seddülbahir Köyü‘ne ulaşıyoruz.

Ertuğrul Koyu‘na intikalimiz sonrası aracımızdan inerek Gelibolu Yarımadasının en uç noktası olan bu bölgede,Ertuğrul Tabyası, İngiliz Anıtı ve Ezineli Yahya Çavuş Anıtı hakkında bilgiler alıp, Yahya Çavuş Şehitliği‘ni ziyaret ediyoruz.

– Arka yol olarak bilinen bölgeden geçerek, çıkarma koylarını ve yabancı mezarlıkları görüyor ve Alçıtepe Köyü‘ne ulaşıyoruz. Burada Çanakkale Şehitlik Turu programına devam edip, Salim Mutlu Müzesi‘ni ziyaret edeceğiz.

Şahindere Sargı Yeri Şehitliği, Gerçek Şehitlik olarak bilinen bu bölgeyi rehberimiz eşliğinde gezerek Gerçek Şehit Kabirleri‘ni görme ve ziyaret etme şansı buluyoruz.

Soğanlıdere bölgesi içerisinden geçerken buranın önemi ve savaş esnasında yaşananlar hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Havuzlar Şehitliği yanında duruyor ve rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Gelibolu Yarımadası turumuz sonrası Eceabat’a hareket ediyoruz. Eceabat’ta vereceğimiz kısa bir mola sonrası İstanbul‘a hareket ediyoruz.

Tur Ücretleri

Yetişkin: Kişi başı ücret 275 TL (30-31 Ekim 2 Günlük Program 200 TL)
06/12 Yaş: Kişi başı ücret 200 TL
0/06 Yaş: Ücretsiz olup herhangi bir hizmet verilmez. Seyahat sigortası ücreti, otelde ek yatak ücreti, yemek veya diğer hizmetler talep edilirse aileler talep esnasında yada önceden ödeyebilirler.

Tur Ücretine Dahil Hizmetler:

 • İstanbul – Çanakkale – İstanbul ulaşım ve tur esnasında transferler
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Feribot Geçişleri
 • Şehitlik Turu Esnasında Müze Girişleri
 • 3 Sabah Kahvaltısı
 • 3 Öğle Yemeği
 • 2 Akşam Yemeği
 • Zorunlu Seyahat Sigortası

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetler:

 • Şehir içi turu esnasında müze girişleri
 • Son gün akşam yemeği
 • Ücretsiz çocuklar için harcamalar
29 Ekim Çanakkale Fener Alayı

29 Ekim Çanakkale Fener Alayı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.