57. Alay Vefa Yürüyüşü

57. Alay Vefa Yürüyüşü

57. Alay Vefa Yürüyüşü 2015: 100.yıl için 25.000 bin kişinin katılımının öngörüldüğü “57. Alay Vefa Yürüyüşü”

57. Alay Vefa Yürüyüşü

57. Alay Vefa Yürüyüşü hazırlık çalışmaları toplantısı Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, başkanlığında yapıldı. Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Gençlik ve Spor Bakanlığından yetkililer, Eceabat Kaymakamı Nurettin Dayan, Gelibolu Savaşları Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan ve ilgili kurum temsilcileri katıldı. 100.yıl için 25.000 bin kişinin katılımının öngörüldüğü “57. Alay Vefa Yürüyüşü” nün hazırlık çalışmaları kapsamında yapılan toplantı sonrasında, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ ve beraberindekiler Gelibolu Yarımadası’ndaki yol güzergâhları, kamp ve tören alanında incelemelerde bulundu.

57. Alay'a Vefa Yürüyüşü

57. Alay’a Vefa Yürüyüşü

57. Alay Vefa Yürüyüşü

Daha önceki yıllarda yaptığımız 57. Alay yolu yürüyüş programı;

Sabah saat 07.30’da Çanakkale İskelesinde buluşuyor ve feribot ile Eceabat ‘a varıyoruz. Aracımıza binerek savaşın beklendiği yer olan Bigalı Köyü‘ne hareket ediyoruz.

Varışımız sonrası aracımızdan inerek orjinal Mustafa Kemal ATATÜRK ve 57. Alay‘ın savaşa katılmak üzere yaptığı cephe yürüyüşünü gerçekleştiriyor ve Conkbayırı’na ulaşıyoruz. Conkbayırı ve 261 Rakımlı tepe ziyaretleri sonrası Kılıç Bayırı’na doğru ilerliyor ve Bomba Sırtı’nda yer alan 57. Alay Şehitliği‘ni ziyaret ediyoruz.

57. Alay Şehitliği ziyaretini takiben Boyun ( The Neck) hattından Şarapnel Vadisi’ne iniyoruz. Hain Tepe hattına ulaşınca düşmanın ilk ele geçirdiği tepe üzerine çıkarak buradan Anzac Koyu ve Tören alanına iniyoruz. Buradaki gezimiz sonrası aracımıza binerek dönüş yolculuğuna geçiyoruz. Feribot ile Çanakkale‘ye varışımız sonrası sizleri uğurluyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.