Çanakkale Deprem

Çanakkale Deprem

Çanakkale Deprem: Çanakkale Gökçeada açıklarında 24 Mayıs cumartesi günü meydana gelen ve 40 saniye civarı süren Richter ölçeğine göre 6.5 büyüklüğündeki deprem birçok çevre ilçe ve ilden hissedilirken, yoğun korku ve paniğin yanı sıra küçük çaplı maddi hasara neden oldu.

Yapılaşma nedeniyle Çanakkale şehir merkezinde ikamet edenler depremi oldukça sert bir şekilde hissetti. Hafta sonu tatili nedeniyle çoğunun evde olduğu yöre sakinleri kendilerini Halk Bahçesi gibi açık alanlara attı. Çanakkale halkının büyük çoğunluğu Pazar akşamına kadar evlerine girmeye korkup, bütün zamanını dışarıda geçirdi.

Kentteki birçok binada sıva çatlakları oluştuğu, bazı binaların balkon ve bacalarının döküldüğü, bazı eşyaların da sarsıntı nedeniyle devrildiği belirlendi.

AFAD BAŞKANI, VALİ ÇINAR İLE GÖKÇEADA’DA

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay ve Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, bu sabah erken saatlerde depremin merkez üssü Gökçeada İlçesi’ne giderek, buradaki yetkililerden bilgi aldı. Vali Çınar ve AFAD Başkanı Oktay, depremi en yakından hisseden adalılara geçmiş olsun dileğinde bulunup, kesin hasar tespitinin en kısa sürede tamamlanarak yaraların en kısa sürede sarılacağını söyledi.

AFAD Başkanı Oktay, kent merkezi ve ilçelerde depremden etkilenerek evleri hasar görenlerin başvurmaları halinde, ilgili kurumların harekete geçerek inceleme başlatacağı bilgisini verdi.

ARTÇI SARSINTILAR SÜRÜYOR

Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri de ölçeği değişen çok sayıda artçı deprem Çanakkale ve çevresinde hissedildi. Bu ufak çaplı sarsıntılar kent halkında endişe yaratsa da paniğe yol açmadı.

ÇANAKKALE ŞEHİTLİKLERİNDE DEPREM ETKİSİ

Deprem sırasında Çanakkale 57. Alay şehitliğini ziyaretçiler ile geziyorduk. Önce hafif bir sarsıntı başladı. Tam bittiğini düşünürken birden şiddetlenmeye başladı. Panik içerisinde bir çok ziyaretçi dışarı kaçmaya çalışırken bir çoğu da yere yattı. Bu esnada bir gürültü duyuldu. Dönüp baktığımda 57. Alay Şehitliği’nin anıt kısmının dökülmeye başladığını gördüm. Çok Şükür ki kimseye bir zarar gelmedi. Pazar günü ise Ertuğrul Koyu’na gittiğimizde Yahya Çavuş Şehitliği’nin de zarar gördüğünü ve kapatıldığını gördük.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.