Gelibolu Çanakkale Şehitlik

Gelibolu Çanakkale Şehitlik

Çanakkale Şehitlikleri Gelibolu’da Mı ?

Bu yazımızda Çanakkale Şehitlikleri veya Çanakkale Savaşları denildiğinde neden aklımıza Gelibolu’nun geldiğini sizlere anlatacağız.

Ziyaretçilerimiz, Çanakkale Gezisi konu olduğunda “Gelibolu’ya gitmiyor muyuz?” diye sorarlar öncelikli olarak. Haklı olarak; çünkü Çanakkale denince akla ilk gelen Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri ‘dir.

Coğrafi açıdan bakıldığında Savaşların yaşandığı alan Çanakkale’nin Avrupa Kıtası’nda kalan topraklarıdır. Avrupa yakasında kalan bölgeye Gelibolu Yarımadası denir. İsmini Gelibolu ilçesinden alır.

Ancak savaşların yaşandığı ve Şehitliklerin olduğu alan Eceabat ilçesi sınırlarında yer alır. Çanakkale savaş alanları korunması amacıyla Tarihi Milli Park ilan edilmiştir. Tarihi milli park ilan edilince ismine yarımadanın ismi verilmiş ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı olmuştur. Kısaca GYTMP merkezi de olmak üzere Eceabat ilçesi sınırlarındadır.

Çanakkale Şehitlikleri’ni coğrafi sınırlarında barındıran; Behramlı, Alçıtepe, Seddülbahir, Büyük ve Küçük Anafarta Köyleri Eceabat ilçe sınırları içerisindedir. Örneğin Çanakkale Şehitleri Abidesi Alçıtepe Köyü Sınırları içerisindedir.

Gerek Milli Park’ın isminden, gerekse yarımadanın isminden dolayı Çanakkale Şehitlikleri ve Savaş Alanları Gelibolu ile anılmaktadır. Gelibolu Savaş boyunca coğrafi konum itibari ile savaştan uzak kalmıştır. Bu nedenle de ziyaret edilecek bir kaç nokta dışında pek fazla içeriğe sahip değildir.

Aslında savaşın Gelibolu ile anılmasındaki bir diğer önemli etken ise yabancı ülkelerin bölgeyi Gallipoli yani Gelibolu olarak bilmeleridir.

Tüm bu sebepler Gelibolu isminin ön plana çıkmasına neden olmuştur. Maalesef Eceabat ilçesi kendisini pek tanıtamamış ve duyuramamıştır.

Konuya eklediğimiz harita sizlere tam olarak anlatmak istediklerimize ışık tutacaktır.

Çanakkale Şehitlik Haritası

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.