O Kahraman Benim Babam

O Kahraman Benim Babam

O Kahraman Benim Babam: Mehmetçiğe saygı anıtında yaralı bir Avustralyalı Yüzbaşısını kucaklayan kahramanın kızı ortaya çıktı.

O Kahraman Benim Babam

Çanakkale Muharebelerinin en acımasız anında bütün dünyaya Türk askerinin cesareti, fedakârlığı ve insan sevgisini Tercan (Erzincan) askerlik şubesinden Çanakkale Muharebelerine gelen Abdullah Oğlu 1887 doğumlu Ömer Çavuş kanıtlamıştır.

Çanakkale Kahramanlarından Ömer Çavuş’un hayattaki tek evladı kızı Nazlı Evran (86) Babasının o gün yaptığı kahramanlığı sık sık kendilerine anlattığını ve babasıyla birlikte tüm Çanakkale’de savaşan askerlerle büyük gurur duyduğunu ifade etti.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü’ne gelerek Milli Park Müdürü Ozan Hacıalioğlu ve Yüksek Arkeolog M.Ufuk Kara’ya Babasının yaptığı kahramanlığı anlattı.

O kahraman benim babam

Nazlı hanım; “Babam Çanakkale savaşlarında çavuştu, hatta 1911 yılında doğu cephesinde ilk askere alındığında Kazım Karabekir’in askeriydi. Sarıkamış harekatı, Çanakkale Savaşları ve Kurtuluş Savaşı olmak üzere 12 yıl askerlik yaptı babam” , “ Babamın şöyle bir anlattığı var, mevziler çok yakınmış ve çok yakın döğüşmüşler iki mevzi arasında çok kanlı savaş olmuş, iki mevzi arasında bu heykelde gösterilen komutan düşüyor, korkularından gelip alamıyorlar, bu adamda önceden acı acı bağırıyormuş, gelin beni kurtarın diye acı acı bağırıyormuş ama kimse korkularından gelemiyormuş, bu arada savaş devam ediyormuş sürekli silahlar patlıyormuş silahlar sustuğunda bu subayın bağırtısı devam etmiş, bu bağırışmalara babam dayanamıyor beyaz çamaşırını süngüsüne takıp bi havada sallayıp gösteriyor ve mevziiye bırakıyor, usul adımlarla o yaralıyı yerden alırken karşı taraftan silahlar babama nişan almış vaziyettelermiş, yani oralara gitmek için büyük yürek gerek, ama yine bir arkadaşı da o beyaz çamaşırı göstermeye devam etmiş ateş etmesinler diye, o yaralının ayağı kopmak üzereymiş, götürüp onlara bırakıyor ve geri kendi mevziisine giriyor. Babamın bu yaptığı hareket için komutanları tebrik etmişler. Babam bu konu ve diğer kahramanlıkları için çok madalya almış ama madalyalarını çalmışlar. Babam tabi o zamanlarda babam değil annemle savaşlardan sonra evlenmiş ve bize bunları hep anlatırdı” dedi.

Ömer Çavuş 12 yılaskerlikten sonra evine yurduna döner, marangozluk ve çiftçilik mesleğiyle uğraşır 1925 yılında Hacer hanımla evlenir. Soyadı kanununda Ayhan soy adını alır 2 erkek, 3 kız olmak üzere 5 evladı olur. Şuan hayatta olan tek evladı Nazlı Evran (86)dır.

Kaynak: http://gytmp.milliparklar.gov.tr/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.