Selahi Tutmaz

Selahi Tutmaz

Selahi Tutmaz: Çanakkale Şehitlikleri ve Savaş Alanları konusunda en iyi rehber olarak nitelendirilen, sayısı iki elin parmakları kadar olan isimlerden Selahi Tutmaz bu yazımızın konusu.

Selahi Tutmaz

Yazımıza öncelikle bir düzeltme ile başlamamız gerekiyor. Selahi Tutmaz bir rehber değildir. Selahi Tutmaz, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzu olarak tanıtım faaliyetlerinde bulunmaktadır. Ancak halk arasında anlatan, yol gösterenlere rehber denildiği için rehber olarak tanınmıştır.

01/11/1955 tarihinde Eceabat ilçesine bağlı Alçıtepe Köyü’nde doğmuştur. İlk öğrenimi aynı köyün ilkokulunda tamamlayan Selahi Tutmaz, orta okulu ise Çanakkale Merkez Orta Okulu’nda okumuştur. Aydın Ortaklar Öğretmen Okulu mezuniyeti sonrasında 30 Ağustos 1978’de sınıf öğretmeni olarak göreve başlamıştır. Zonguldak, Diyarbakır, İstanbul illerinde görev aldıktan sonra, 25 yıllık öğretmenlik mesleğini son görev yeri olan Çanakkale‘de tamamlamış ve 2003 yılında emekli olmuştur.

Son görev yeri olan Çanakkale’de, özellikle turizm ve tanıtım alanındaki yetersizlikler nedeniyle 90’lı yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aldığı izinlerle öğrencilerini savaş alanlarında gezdiren, Çanakkale savaşı hakkında bilgilendiren Selahi Tutmaz, emekliliği ardından 2004 yılında açılan Alan Kılavuzluğu kursunu başarı ile tamamlayarak, Alan Kılavuzu olmaya hak kazanmış ve o günden beri Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri tanıtmaya devam etmiştir. Savaş alanlarında doğup büyümüş, yıllarca neredeyse her gün alanı tanıtmış olduğu için mesleğinde uzmanlaşmış, bilgisi, hitabı, görünüşü ve ses tonu ile beğeni toplamayı başarmıştır.

2005 yılında ekibimize dahil olan Selahi Tutmaz, Lutars Turizm Seyahat Acentası’nın Çanakkale Savaş Alanları ve Gelibolu Şehitlik Turu programına katkıda bulunmaya devam etmektedir. Kendisi hakkında yapılan yorumlara Çanakkale Şehitlik Turu linkinden ulaşabilirsiniz.

rehber selahi tutmaz

Selahi Tutmaz

Yorumlar
 1. hasan erdal dedi ki:

  çok merak ettiğimiz çanakkalede akıllarda iz bırakan en önemli şeylerden birisi tarihi gelibolu gezisi ise, en önemli insan da selahi tutmaz hocamızdır. eşimle birlikte zor da olsa lutars turizm acentasını bulduk. iyi ki de bulmuşuz diyoruz çünkü bu gezi selahi hocanın size katacaklarıyla daha da anlamlı olacak, sizler de gittiğiniz yerlerde bu geziden bahsedeceksiniz.

  ilgileri için teşekkür ederiz.

 2. Selçuk Turhan dedi ki:

  Uzun bir araştırma sonrası Lutars Turizm ve Selahi Hoca da karar kılmıştık. Çok isabetli bir karar vermişiz. Tur için Ankaradan geldik. Selahi Hocaya çok teşekkür ederiz. Bir rehber in ötesinde desem abartmış olmam galiba. Kendisini Çanakkale’ye adamış bir eğitimci. Allah razı olsun. Tekrar gelmek kısmet olursa yine Selahi Hoca.

 3. nazan karaca dedi ki:

  Çanakale mi evet zorluklar içinde alınmış atalarımız bizler için tek öğün hoşaf içerek aç susuz bu toprakları almış ve biz de onlar sayesinde bugün burdayız ve rahatız derken aslında hiç de idrakında değilmişiz Selahi Hoca’mdan aslını ayrıntısını dinleyene kadar. Bu toprakların ne zorluk ve yokluklar içinde alındığını an be an bizlere yaşatan 7 yaşındaki kızıma bile Çanakkale’nin, şehitlerin ne anlama geldiğini öğreten; yaptığı resimlere, oyuncaklarının üstüne vs… bayrağımızı ve askerlerimizi çizmesine ,yazılar yazmasına Çanakkale ile ilgili hiç bir şeyi ne tv den ne sinemadan atlamadan dikkatle takip etmesini sağlayan değerli hocama teşekkür ediyorum. Ülke olarak kenetlenmek ve bir olmak ne demek anlamak için herkesin özellikle genç neslin kesinlikle ziyaret etmesi ve Çanakkale’ nin o havasını solumasını şiddetle tavsiye ediyorum…

 4. ismail ozturk dedi ki:

  aslen corum dogumlu olup ve yaklasik 20 yil Avusturalyada yasayan birisiyim, ailemle katildigim kutsal sehitlik topraklarimizi bize en guzel tarihi ile anlatan ve adeta bana seyit onbasiya el vermek, mustafa kemal ataturke gelen kursunlarin onune gecmek siperlere girip hakli davamizda yurdumu savunmak hissini yasatan sayin selahi hocama tesekurlerimi sunuyorum