16 Temmuz 1915

16 Temmuz 1915

16 Temmuz 1915 günü 1. Dünya Savaşı Çanakkale Savaşı’nda neler oldu ve Gelibolu’da neler yaşandı?

16 Temmuz 1915

Sapper Cyril Lawrence, 2. Saha Bölüğü, Avustralyalı Mühendisler, AIF – Anzak’ta Sapper Lawrence, 400 Plateau’daki Lone Pine bölgesinde Avustralya cephesinden çıkan tüneller üzerinde hâlâ çok çalışıyordu. 3 Temmuz’da dinleme galerisi olarak yapımına başlanan B28 tüneli üzerinde çalışıyordu.

“Yine muhteşem bir gün daha. Piyadeler tünelleri toprakla doldurdular ve kişi artık daha önce nerede dimdik yürüyebileceğiniz yerde ancak sürünebilir durumda. Yeni işimin her iki tarafında da bu yeni yeraltı ateşinden çıkan bir tünel üzerinde çalışıyorlar.

Bu, dinleme odası olarak kullanılacak ve her 3 fitte 1 fit aşağı iniyor. Bunlardan iki tanesine başladık: – B27 ve B28.B28 benim. Şu anda yaklaşık 50 fit ve şimdiden düşmanın ikisi arasında seçim yaptığını duyabiliyoruz ve bizi geçmek için çok az yeri kalması için ikisine de 45 derece sola dönmeye karar verildi.

Bu öğleden sonra monitör ve obüsümüz 6 inçlik mermileri düşman siperlerine bırakarak harika bir iş çıkardım. Burada bu tünellerde oldukça garip. En başından beri onların içindeydim ve Old Paddy‘nin hemen yanında çalışırken bile kendimi evimde gibi hissediyorum.

Bourke (Erkeklerin Türk’e verdiği isim) Bir arkadaşın kulaklarını açık tutmak ve aklını onun hakkında tutmak için, ya da başka – puf!’ Ve yukarı çık, ama ben burada çalışmayı tercih ediyorum çünkü – iyi, şiddetli güneşin dışındasın ve mermiler sana gelmiyor, ayrıca bu sorumlu ve önemli bir iş. Piyadelerin çoğu aşağıda çalışmayı umursamıyor. ”

KAYNAK:
C. Lawrence (edited by R. East) The Gallipoli Diary of Sergeant Lawrence of the Australian Engineers, 1st AIF, 1915, (Melbourne, Melbourne University Press1981), pp45-46

16 Temmuz 1915

16 Temmuz 1915

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.