Çanakkale Serum Şişesi

Çanakkale Serum Şişesi

Çanakkale Serum Şişesi, 1915 Çanakkale Savaşı‘ndan kalma, orijinal şişesinde 112 yıllık sapa sağlam tıbbi serum şişesi bulundu.

Çanakkale Serum Şişesi

Üzerinden 100 yıldan fazla zaman geçen Çanakkale Savaşı ve savaş içerisindeki tıbbi sistem hala gizemini korumaya devam ediyor. Çanakkale Savaşı Sağlık Hizmetleri üzerine daha önce bir çok makale yazıldı ve bizler de bunları sıklıkla yayınladık.

Çanakkale’de restorasyon ve yapım çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor. Bir süre önce Fransız Askerlerin Kemikleri Bulundu diye bir haber yayınlamıştık. Bu haberimizin konusu ise bu kez Rumeli Aziziye Tabyası (Namazgah Tabyası) restorasyon ve yenileme çalışmaları esnasında bulunan Çanakkale Serum Şişesi üzerine. Evet yanlış okumadınız. Tam 107 yıl sonra zarar görmemiş, orijinalliği bozulmamış bir tıbbi serum şişesi bulundu.

Çanakkale Serum Şişesi

Çanakkale Tarihi Gelibolu Yarımadası sınırlarında yer alan Namazgah Tabyası sur duvarlarının restorasyon çalışmaları sırasında, Çanakkale Savaşları’ndan kalma, boyları 8 santimetre olan 2 adet tıbbi serum ampulleri bulundu. Gelibolu Yarımadası, Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyünde bulunan Namazgah Tabyası sur duvarları restorasyon çalışmaları sırasında, Çanakkale Savaşları sırasında Mehmetçiğin sırt çantasında bulunan tıbbi amaçlı 2 adet serum ampulü bulundu.

Namazgah Tabyası Restorasyon Çalışmaları

Namazgah Tabyası Restorasyon Çalışmaları

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı bölgelerde hassasiyetle çalışmalarına devam ediyor. 1910 yılında üretildiği düşünülen ve Çanakkale Savaşları sırasında kırılmadan günümüze kadar gelen 112 yıllık serum ampulü büyük heyecan uyandırdı. Savaş öncesi dönemde alınıp, 1910 yılında paketlendiği ve cepheye gelen askerlerin kullanımına sunulduğu belirlenen 10 santim büyüklüğünde 2 cam serum şişesi incelemeye alındı.

Bölgedeki restorasyon çalışmalarında kuyumcu hassasiyetiyle çalıştıklarını belirten Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir;

 “Çanakkale Tarihi Alan’daki restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Tarihi mekanlardaki, gazi mekanlarımızdaki restorasyon çalışmalarımız sırasında Çanakkale Savaşları’na ait malzemeler gün yüzüne çıkıyor. Yapmış olduğumuz restorasyonlarda adeta bir kuyumcu hassasiyeti ile çalışıyoruz. Çünkü buradaki bütün harp malzemelerinin hatıralarının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve farkındayız. İşte Çanakkale Savaşları sırasında gazi olmuş mekanlardan birisi olan Namazgah Tabyası’ndaki sur duvarlarının restorasyon çalışmaları sırasında, o dönemde askerlerin sırt çantalarında olma ihtimali olan bir flakon, bir serum şişesi gün yüzüne çıktı.”

Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir

Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir

Tabii bunlar, cam şişe içerisinde saklandığı için bugüne kadar gelmiş ama restorasyon çalışmaları sırasındaki hassasiyetin, inceliğin ve dikkatin sonucu olarak da kırılmadan elimize geçmiş oldu. Tabi içi dolu olan bir serum şişesinin Çanakkale Savaşları sırasında bir askerin çantasındaki bir morfin olabilme ihtimali yüksek. Biz tarihi alan başkanlığı olarak bu toprakların ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Buradaki bütün hatıraların, malzemelerin, o Mehmetçiğin kullandığı eline dokunmuş olduğu malzemelerin hatıralarının ne kadar büyük olduğunu çok iyi biliyoruz.

Çanakkale Serum Şişesi

Çanakkale Serum Şişesi

İnşallah bu tarihi mekanlardaki bütün hatıraları yüksek olan malzemeleri gün yüzüne çıkartıp, gelen ziyaretçilerimize sergileme imkanına sahip olacağız. Çanakkale ruhunun bu topraklarda nasıl oluştuğunun, o büyük destanın nasıl yazıldığını gelen ziyaretçimize daha iyi anlatma imkanına sahip olacağız. Çanakkale 18 Mart Zafer Günü’nün yaklaştığı bu dönemlerde böyle maneviyatı yüksek hatıraların, malzemelerin çıkmış olması bizleri daha önemli bir çalışma yapmaya sevk ediyor. Çanakkale Türk milletinin kalbidir. Çanakkale Türkiye’nin kalbidir. Çanakkale dediğin zaman Türkiye’den akan sular durur. İnşallah 18 Mart törenlerimizde yine her zaman olduğu gibi devletimiz ve milletimizle en iyi şekilde kutlayacağız” dedi.

Restorasyon çalışmaları sırasında çıkartılan serum şişeleri uzamanlar tarafından detaylı incelemeye alındı. Yapılan incelemeler ve çalışmaların ardından Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde ziyaretçilerin izlenimine sunulacak.

Çanakkale Savaşı Morfin

Çanakkale Savaşı Morfin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.