6 Temmuz 1915

6 Temmuz 1915

6 Temmuz 1915 günü 1. Dünya Savaşı Çanakkale Savaşı’nda neler oldu ve Gelibolu’da neler yaşandı?

6 Temmuz 1915

HELLES – Hood Taburu’ndan Sıradan Denizci askeri olan Joe Murray, 6 Temmuz‘da RND Tümen Mühendisleri’ne bağlandı ve bu görevi seferin sonuna kadar sürdürecekti. Daha ilk gününde bunun rahat bir görev olmadığını öğrenecekti.

“Bir değişiklik dinlenmek kadar iyidir ve bugün bir değişiklik yaşadım. Bölüm Mühendislerine ödünç verilen Hood Taburundan yirmi dört kişilik bir gruba dahildim. Birkaç gün önce herhangi bir madencilik bilgisi olan adamlar istendi ve ben de adımı yazdım.

Küçük bir lağımdaki Mühendislerin çöplüğüne ulaştığımızda akşamın erken saatleriydi. Geldiğimizde konser veriyorlardı. Ne değişim ama. İyi bir kahkaha ve bir fincan kakaoGrantully Şatosu‘ndan ayrıldığından beri ilk kez. Bu bir tedaviydi. Akşam kakao kadar serin ve ferahlatıcıydı ama mafyamız için kakaoya ne olduğunu merak ediyorum. Mühendisler kakao elde edebildiyse, savaşan adamlar neden olmasın?

Sabah 5’te uyandırıldık ve çay, bir dilim kızarmış domuz pastırması ve birkaç on santimlik bisküviden oluşan bir kahvaltının ardından, sabah altıda kazma ve küreklerle destek hatlarına doğru yola çıktık. Mühendis adam altı kişiyi ön ve destek siperleri arasındaki açık alana çıkardı. Ölü bir zemindi ve görünmeden yürüdük. Başımızın üstünden uçmuş gibi görünen birkaç başıboş kurşun dışında rahatsız edilmedik.

Mühendis, silah çukuru olduğunu söylediği bir kareyi işaretledi ve iş için dört adam detaylandırdı. Jones ve ben adında bir adam ve Mühendis, bir kuyuyu kazamaya başladığımız yerde yaklaşık otuz metre kadar geriye gittik. Hem sığınaktan hem de kuyudan sorumluydum. Yumuşak bir iş olduğunu düşündük ve kuyumuz şekillenmeye başladı.

İlk dört ya da beş ayak için toprak kolayca kazıldı ve yukarıdan kurtulmak için yerimiz vardı. Her şey bir şarkı gibi gitti, saat sekize kadar, bir şarapnel patlaması iki kişiyi öldürdü ve diğer ikisini silah çukuru sahasında ciddi şekilde yaraladı. Jones ve ben hasarı araştırmaya gittik. Yaralıları yakındaki bir hendeğe taşıdık ve sonra diğer ikisi için geri döndük. Zaten açıkta kalan ve gömülmemiş kalan çok sayıda insan olduğu için gömülmeleri gerektiğine karar verdik. Şimdi siper savaşına kararlıyız, orada aylarca yatabilirler.

Cesetlerini sipere geri sürükledik ve yaralıların ikisinin de öldüğünü gördük. Mühendis nasıl olduklarını görmek için geldi. Belli ki sıkıntılıydı ve cenazeyi ayarlayacağını söyledi. . Bu güvence ile kuyuya devam ettik. Çok fazla ya da yumuşak işimiz! İki saat içinde altımızdan dördü öldü. Bütün gün yanımıza düşen tek mermi oydu. Silah atış yönü görünmüyordu. Bu, kavrayamadığımız şeylerden sadece biriydi.”

6 Temmuz 1915

Çanakkale Savaşı 6 Temmuz 1915

Çanakkale Savaşı Gelibolu Cephesi 6 Temmuz 1915

KAYNAK:
J. Murray, Gelibolu – Gördüğüm Gibi (Londra, William Kimber, 1965), s. 98-99

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.