Amiral Wilhelm Anton Souchon

Amiral Wilhelm Anton Souchon

Amiral Wilhelm Anton Souchon: Osmanlı Donanması’na katılan iki Alman gemisi Goeben ve Breslau gemilerinin komutanıdır.

Amiral Wilhelm Anton Souchon

Amiral Wilhelm Anton Souchon (2 Haziran 1864 – 13 Ocak 1946), I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Donanması’na katılan iki Alman gemisi Goeben ve Breslau gemilerinin komutanıdır. Gemiler İstanbul’a geldikten sonra Osmanlı Bayrağını çekerek Karadeniz’e açılırken Amiral Souchon da Osmanlı Donanma komutanı olmuştur. Karadeniz’de Rus gemilerini batırdıktan sonra kuzey kıyılarındaki Rus limanı olan Sivastopol ve Odessa limanlarını bombalayarak Osmanlı Devleti’ni savaşa İttifak Devletleri (Almanya, Avusturya-Macaristan ve Bulgaristan) yanında müdahil ettirdi.

10 Ağustos 1914 tarihinde yaptığı küçük bir filo ile Çanakkale‘ye geldi. Souchon, üç yıl boyunca, Osmanlı donanmasınında reform yapmaya çalıştı. Koramiralliğe terfi ettirildi ve 29 Ekim 1916 tarihinde kendisine Almanya‘nın en yüksek askeri nişanı olan Pour le Mérite verildi.

Souchon, Eylül 1917 yılında Almanya’ya döndü ve Albion Operasyonu sırasında Açık Deniz Filosu, Dördüncü savaş gemisi Filosu komutasını devraldı. Savaşın sonunda, Kiel de İmparatorluk Donanmasında komuta ediyordu.

Amiral Wilhelm Anton Souchon 13 Ocak 1946 tarihinde Bremen’de öldü.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.