Anafartalar Muharebe Alanları Turu

Anafartalar Muharebe Alanları Turu

Anafartalar Muharebe Alanları Turu, Çanakkale Savaşı 1915 Anafarta (Suvla Koyu) Muharebe Alanları detay içerikli özel tur programı.

Anafartalar Muharebe Alanları Turu

Çanakkale‘den bizler de dahil olmak üzere her gün günübirlik olarak bir çok firma Çanakkale Şehitlik Turu düzenlemektedir. Sadece yerel firmaların değil dışarıdan gezmeye gelen turların da bölge konusunda belki de en büyük problemi kesinlikle Anafartalar bölgesi. Hem bölgede ulaşım olanaklarının kötü olması hem de zaman kavramı bakımından Anafartalar bölgesi gezi sahası dışında kalıyor. Bu nedenle de özel olarak tur programına en çok ihtiyaç duyduğunuz yer burasıdır.

Anafartalar Muharebe Alanları Turu

Çanakkale Savaşı içerisinde Anafartalar Muharebeleri kesinlikle önemli bir yere sahip. Savaşın bitmesine sebep oluşu bir yana, alınan 2 büyük zafer ile Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK Çanakkale Kahramanı yada Anafartalar Kahramanı olarak tarihte önemli bir yere sahip olmuştur.

İtilaf devletleri Seddülbahir ve Arıburun Cephelerinde başarı elde edemeyince bu kez birliklerimizin ihtiyat bağlantılarını kesip savaşı sonlandırmak adına 6 Ağustos 1915 tarihinde Suvla Koyu‘na çıkarma harekatı yapmışlardır. Bu harekat sonrasında bölgede muharebeler başlamıştır.

Bölgedeki önemli gelişmeler;

  • 6 Ağustos 1915 Çıkarma Harekatı
  • I. Anafartalar Muharebesi
  • Tekke Tepe Muharebesi
  • Kireç Tepe Muharebesi
  • Yusufçuk Tepe Muharebesi
  • II: Anafartalar Muharebesi

Anafartalar Muharebe Alanları Turu Detayı

Sabah 09.00’da buluşuyor ve Anafartalar Muharebe Alanları Turu programımız için feribot ile Gelibolu yarımadasına geçiş yapıyoruz. Varışımız sonrası turumuza başlıyoruz.

İlk durağımız 19. İhtiyat Tümeni birliklerinin savaşı beklediği Bigalı Köyü. Burada Tümen Müzesi ve Atatürk Evi ziyaretleri gerçekleştirerek hareket ediyoruz.

Büyük Anafarta Köyü‘ne ulaşıyoruz. Burada hem Barış Müzesini ziyaret edeceğiz hem de savaş esnasında Şehitlik haline gelen Anafarta Köy Mezarlığı Şehitliği‘ni ziyaret edeceğiz. Bölge hakkında bilgiler aldıktan sonra turumuza devam edeceğiz.

Küçük Anafarta Köyü‘ne ulaşıyor ve buradaki savaş toplarını incelendikten sonra rehberimizden bölge hakkında bilgiler alıyoruz.

Ovanın orta kesiminde yer alan tepeler hattı, Bomba Tepe, İsmailoğlu Tepe, Yusufçuk Tepe ve Mestan Tepe hattına ilerliyoruz. Buradaki muharebeler hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Suvla Koyu‘nun sol kısmı olan Küçük Kemikli Burnu, Lala Baba ve Tekke Tepe hattına ulaşıyoruz. Burası hakkında rehberimizden bilgiler alıyor ve devam ediyoruz.

Suvla Koyu‘nun sağ kısmı olan (kuzey) Büyük Kemikli Burnu‘na ulaşıyoruz. Bölge hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Karakol Dağları adını Çanakkale Savaşı esnasında burayı savunan Bursa ve Gelibolu Jandarma taburlarından alır. Bölgede yer alan Kireç Tepe‘ye ulaşıyoruz. Buradaki Kireç Tepe Şehitliği ve bölgedeki muharebeler hakkında rehberimizden detaylı bilgiler alıyoruz.

Turumuz esnasında Lala Baba, Green Hill, Azmak ve Hill 10 yabancı mezarlıklarını da ziyaret ediyoruz.

Turumuzu sonlandırıyor ve Çanakkale‘ye geri dönüyoruz.

TUR ÜCRETİ:

Özel bir tur programı olduğu için lütfen iletişime geçiniz.

Anafartalar Muharebe Alanları Turu

Anafartalar Muharebe Alanları Turu

Yorumlar
  1. Aslıhan dedi ki:

    8 ekim için 4 kişilik turda yer veya özel tur rehberi var mı