Kuzey Muharebe Alanları Turu

Kuzey Muharebe Alanları Turu

Kuzey Muharebe Alanları Turu, Anzac (Anzak) bölgesi olarak bilinen Arıburun – Kocaçimen Tepe hattı kara muharebe alanları özel tur programı.

Kuzey Muharebe Alanları Turu

Kuzey Muharebe Alanları özellikle Anzak Birlikleri ile yapılan mücadeleyle adından söz ettirir ve hafızalarda yer alır. Çanakkale Savaşı esnasında kara harekatının başlangıcı olan 25 Nisan 1915 tarihiyle çıkarma yapılan sahillerde Aralık ayına dek mücadele devam etmiştir.

Kuzey Muharebe Alanları Turu

Kuzey Muharebe Alanları neredeyse her gün Anzaklar denilen Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşları tarafından ziyaret edilmektedir. Milli bilinci burada kazanmış olmaları ve atalarının mezarlarının burada olması bunda büyük etkendir.

Kuzey Muharebe Alanları savaşın en çetin yaşandığı bölgelerin başında gelir. Siper ve lağım tüneli muharebelerinin yoğun olarak görüldüğü ve aradaki mesafenin zaman zaman 10 metrenin altına indiği yine bu bölgede görülür. Çanakkale Savaşı esnasında (Kara Muharebeleri) düşmana ilk kurşunun sıkıldığı yer yine bu bölgedir.

Barışın savaşı yendiği, siperlerde türküler yakıldığı, tütün ve yiyecek paylaşıldığı, el birliği ile defin işlemlerinin yapıldığı ve tek ateşkesin sağlandığı bölge yine Kuzey Muharebe Alanları olarak bilinir. Savaş sonunda tepe isimlerinin bile değiştiği yerdir. Hain Tepe, Kanlı Sırt, Kırmızı Sırt, Cesaret Tepe, Bomba Sırtı gibi…

Kuzey Muharebe Alanları Turu Detayı

Sabah 08.30’da belirtilen noktalarda buluşarak feribot ile Gelibolu yarımadasına hareket ediyoruz. Varışımız sonrası Kuzey Muharebe Alanları Turu programımıza başlıyoruz.

İlk durağımız İtilaf birliklerinin çıkarma yaptığı Anzak Koyu. Çıkarma harekatı hakkında rehberimizden detaylı bilgiler alıyoruz. Düşmana ilk teslim olan tepe olduğu için Hain Tepe adını alan bölge hakkında bilgiler alıyoruz.

İlk çıkarma harekatı esnasında oluşturulmuş ilk mezarlıklardan biri olan ve Atatürk‘ün tarihi Anzak Annelerine Mektubu’nu okuttuğu Arıburun Mezarlığı hakkında bilgiler alıyoruz.

Her yıl 24 Nisan’ı 25 Nisan’a bağlayan gece Anzac Day (Anzak Günü) anma törenlerinin yapıldığı ve savaş boyunca kullanılmaya devam eden sahiller hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı ve bölgedeki muharebeler hakkında bilgiler alıyoruz.

Kanlı Sırt yada Tek Çam (Lone Pine) bölgesi hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz. Kanlı Sırt muharebesi hakkında rehberimizden detaylı bilgiler alıyoruz.

Kırmızı Sırt hattında inerek orjinal siper ve tünelleri inceliyoruz. Burada hem 19 Mayıs Süngü Taarruzu hemde Lağım Muharebeleri hakkında rehberimizden bilgiler alacağız.

Yol üzerinde bulunan Steele’s ve Queen karakol noktaları hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Bomba Sırtı olarak adlandırılan, yabancıların ise Satranç Tahtası adını verdikleri 57. Alay Şehitliği‘nin bulunduğu bölge hakkında rehberimizden detaylı muharebe bilgisi alıyoruz.

Cesaret Tepe hattına ilerliyoruz. Ağustos muharebeleri ve Arıburun yarlarına yukarıdan bakarak hem bölge hemde muharebeler hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Kılıç Bayırı ve Düz Tepe hattını inceleyerek bölgedeki muharebeler hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

261 Rakımlı Tepe üzerinde inerek bölge ve muharebeler hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

270 Rakımlı Tepe, diğer adıyla Conkbayırı hattına ulaşıyoruz. Buradaki çok sayıda eser ve bölgedeki muharebeler hakkında bilgiler alıyoruz. Conkbayırı bölgeye en hakim tepe olduğu için ele geçirebilmek adına savaşın keskin noktalarından da biri olmuştur. Aynı zamanda Atatürk‘ün gözetleme yaptığı ve saatinden vurulduğu yer de burasıdır.

Gurka muharebe hattı olan Besim Tepeye ilerliyoruz. Buradaki muharebeler hakkında rehberimizden detaylı bilgiler alıyoruz. Sonrasında ise Kuzey Muharebe Hattının en uç noktası olan Kocaçimen Tepe‘ye ulaşıyor ve burası hakkında da rehberimizden detaylı bilgiler alıyoruz.

Kuzey Muharebe Alanlarının sağlık merkezi olan Kocadere Köyü‘ne hareket ediyoruz. Buradaki Hastane Şehitliği‘ni ziyaret ediyor ve sağlık sistemi hakkında detaylı bilgiler alıyoruz.

Kuzey Muharebe Alanları Turu programımızı sonlandırıyor ve Çanakkale‘ye geri dönüşe geçiyoruz.

Kuzey Muharebe Alanları Turu

Kuzey Muharebe Alanları Turu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.