Anzak Törenleri 2014

Anzak Törenleri 2014

Çanakkale Kara Savaşları başlangıcının 99. yıl dönümü dolayısıyla 25 Nisan 2014 tarihinde Gelibolu’daki Anzak Koyu’nda, ‘Şafak Ayini’ olarak bilinen ‘Anma Töreni’ düzenlendi.

Anzak Törenleri 2014

Gelibolu Yarımadası Milli Parkı’ndaki Anzak Koyu’nda ‘Anma Töreni’ yapıldı. Binlerce Avustralyalı ve Yeni Zelandalı, dün akşam saatlerinden itibaren Çanakkale’den Gelibolu’ya giderek, törenin başlamasını uyku tulumlarında ve battaniyeler içinde bekledi. Bekleyiş sırasında dev ekranlarda Çanakkale Savaşı’na ilişkin belgesel ve röportajlar gösterildi, gösteriler yapıldı.

Müzik dinletisinin ardından tören kıtasının yerini almasıyla başlayan tören, temsilci konuşmaları ve iki dakikalık saygı duruşunun ardından Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda milli marşlarının okunması ve alana çelenklerin konulmasıyla Anzak Koyu’ndaki tören sona erdi.

Anzak Törenleri 2014

Anzak Koyu’ndaki tören sona erer ermez katılımcılar yürüyüşe başladı. Avustralyalı katılımcılar Lone Pine, Yeni Zelandalı katılımcılar ise Conkbayırı’nda kendi ulusal törenlerine katıldılar. Törenlerin ardından araçlarını bekleyen katılımcılar, saat 15.00 civarında alandan ayrılarak geri dönüş yolculuklarına başladılar.

Anzak Törenleri 2014 katılımcı sayısı ise yaklaşık 4.000 – 5.000 kişi arasında olduğu tahmin edilmektedir. Bu yılkı törenlerin sürpriz ismi ise hiç şüphesiz ünlü komedyen Cem Yılmaz oldu. 2015 törenlerinin provası olarak nitelendirilen bu yılki törenler beklentinin çok altında kaldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.