Barış Koşusu

Barış Koşusu

Barış Koşusu: Gelibolu Yarımadası Çanakkale Zaferinin 100. Yılı amacıyla ‘Barış için koşuyorum – I run for peace’ maratonu, başta Çanakkale Bölgesi ve Türkiye için uluslararası çok önemli bir organizasyon olmaya adaydır.

1-3 EKIM MARATON FUARI

Maraton Fuarı
Barış için koşuyoruzI run for peace Maratonu, 4 Ekim Pazar2015 tarihinde Tarihi Gelibolu Yarımadasında gerçekleşecektir. 01 – 02 – 03Ekim 2015 tarihlerinde Çanakkale Halk Bahçesinde düzenlenecek maraton fuarında katılımcılarının, göğüs numaraları, zamanlama çipleri ve yarış tişörtlerini alabilmeleri için Maraton Fuarı’nı mutlaka ziyaret etmeleri gerekmektedir. Katılımcılar Yarış Paketlerini almak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları T.C. numaralı kimliklerini, Diğer ülke vatandaşları pasaportlarını mutlaka ibraz etmelidirler. Yarış paketlerini almak isteyen kişiler öncelikle www.barisicinkosuyorum.com veya www.irun4peace.com resmi sitesinden online kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Yalnız Halk koşusu için kayıtlar Maraton Fuar alanında bulunan görevliler vasıtası ile de yapılabilir.

Maraton Fuarı‘na kendisi gelemeyecek olan katılımcılar adına, kimlik fotokopisi ile (koşacak olan kişinin) yarış paketini herhangi bir kişi alabilir.

Maraton fuarından öğle saatlerinde yarışmacılara ücretsiz makarna servisi yapılacaktır.

Maraton Fuarı katılımcılara ücretsizdir.

Dikkat: Kimlik fotokopisi ile toplu olarak Yarış Paketi alınamaz! (sadece 1 kişi için alınabilir)


YARI MARATON 4 Ekim

Maraton
42,195 km koşusu; 04 Ekim 2015 Pazar günü saat 09.00’da başlayacaktır.

21,100 km koşusu; 04 Ekim 2015 Pazar günü saat 09.00’da başlayacaktır

8KM HALK KOŞUSU

8 km Halk koşusu; 4 Ekim 2015 Pazar günü saat 13:00’da başlayacaktır

Ödül töreni:
Ödül töreni 4 Ekim 2015 günü saat 19.00’da Çanakkale Merkez İskele Meydanı’nda yapılacaktır. Ödül töreni sonrasında konser etkinliği düzenlenecektir.

Maraton Bilgileri

Dikkat:
“Maraton” kelimesi; 42,195 km koşusunun diğer adıdır.

Yarış Tarihi ve Saati:
42,195 km koşusu; 04 Ekim 2015 Pazar günü saat 09.00’da başlayacaktır.

Zaman Sınırı:
Maraton koşucuları için zaman sınırı 6 saattir. Bu süreden sonra tüm parkur trafiğe açılır, halen parkurda bulunan koşucular kaldırımdan koşmaya devam edebilirler.

Dikkat: Parkur üzerindeki noktalar kademeli olarak trafiğe açılacaktır. Zaman sınırı olan 6 saat sonra yarışı tamamlayan koşucular tasnife giremez, sertifika ve madalya için herhangi bir hak iddia edemez.

Çip Noktalarının Trafiğe Açılma Saatleri:
Parkur aşağıda belirtildiği gibi, başlangıç noktasından bitiş noktasına doğru kademeli olarak trafiğe açılacaktır;

Start noktası           saat 10.30’de trafiğe açılacaktır (1.30 saat)
5.km                      saat 11.00’de trafiğe açılacaktır (2.00 saat)
10.km                    saat 11.30’de trafiğe açılacaktır (2.30 saat)
15.km                    saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)
20.km                    saat 12.30’de trafiğe açılacaktır (3.30 saat)
25.km                    saat 13.00’de trafiğe açılacaktır (4.00 saat)
30.km                    saat 13.30’de trafiğe açılacaktır (4.30 saat)
35.km                    saat 14.00’de trafiğe açılacaktır (5.00 saat)
40.km                    saat 14.30’de trafiğe açılacaktır (5.30 saat)
42,195.km              saat 15.00’de trafiğe açılacaktır (6.00 saat)

Başlangıç ve Bitiş Noktaları: Büyük Anafartalar Köyü Köy Meydanı – Anafartalar (Suvla) Dönüşü – Hill 60 mezarlığı – Emberkation Pier Mezarlığı – New Zealand No 2 Outpost Mezarlığı – ANZAC Tören Alanı – Arıburnu Mezarlığı – ANZAC Koyu – Kabatepe Simülasyon Merkezi – Kabatepe Limanı – Kum Motel – Tabipler Odası Anıtı –Alçıtepe Köyü – Twelve Tree Copse Mezarlığı – Pink Farm Mezarlığı – İkiz Koyu – Lancashire Landing Mezarlığı – Tekke Koyu – Helles Anıtı – Seddülbahir Köyü –Fransız Anıtı –Morto Koyu (Şehitler Abidesi)

Güzergah Tanıtımı: Maraton Gelibolu çıkartmalarında müttefiklerin çıkartma yaptıkları 3 bölge olan Helles, ANZAC ve Suvla bölgelerinin tamamından geçmektedir. Parkur Anafartalar cephesinin gerisinde 1915 yılında da Türk yerleşiminin olduğu Büyük Anafarta Köyü meydanındaki başlangıç çizgisinden başlayarak, Hill 60, Emberkation Pier, New Zealand No 2 Outpost mezarlıklarını geçerek, ANZAC Tören Alanına ulaşır. Arıburnu Mezarlığı ve Mustafa Kemal’in Avustralyalı Yeni Zelandalı analar için söylediği sözlerin yazılı olduğu yazıtın ardından ilk çıkartmanın yapıldığı Anzac Koyu’na ulaşılır. Çıkartmanın yapılması gereken Kabatepe İskelesi’nin olduğu sahil geçilip, Kabatepe Limanına ulaşılır. Kum Hotel geçilerek Alçıtepe Köyü’ne varılır. Köyün içinden Twelve Tree Copse Mezarlığını devam edilerek, Pink Farm Mezarlığının yanından, İkiz Koyu’na oradan da Tekke Koyu’na varılır. İngilizlerin Helles Anıtı geçilerek Seddülbahir Köyü’ne ulaşılır. Köyden çıkıp Fransız Anıtı’nın yanından Morto Koyu (Türk Şehitler Abidesi)’nde bulunan bitiş çizgisinde sona erer. Güzergah boyunca %8ile -%15arasında eğim bulunmaktadır. Parkur boyunca 15’den fazla tarihi noktaları gözlenebilir. Parkur güzergahı Gelibolu çıkartmasının tüm bölgelerindeki çeşitli mezarlıklar, çıkartma sahilleri ve köyleri kapsadığı için tarihsel olarak önemlidir.

MARATON PARKURU SU & SÜNGER İSTASYONLARI

5. Km Su İstasyonu                 Kemikli Dönüşü

7,5. Km Sünger İstas.              Emberkation Pier Mezarlığı

10.Km Su İstasyonu                Şarapnel Vadisi

12,5. Km Sünger İstas.            Kabatepe Limanı önü

15. Km Su İstasyonu               Cennet Koyu düzlüğü

17,5. Km Sünger İstas.            Bozokbağ Mevki

20. Km Su İstasyonu               Kum Otel dönüşü

22,5. Km Sünger İstas.            TEİAŞ tesisleri

25. Km Su İstasyonu               Kilitbahir’den gelen yol dönüşü

27,5. Km Sünger İstas.            Alçıtepe Köyü çıkışı

30. Km Su İstasyonu               Twelve Tree Copse – Pink Farm Mezarlığı arası

32,5. Km Sünger İstas.            İkiz Koyu

35. Km Su İstasyonu               Helles Anıtı

37,5. Km Sünger İstas.            Morto Koyu dönüşü

40. Km Su İstasyonu               Fransız Anıtı

42,195 Km Finish Su İstas.      Morto Koyu (Türk Şehitler Abidesi)

Beslenme İstasyonlarında (Su İstasyonları): Su, çikolata, meyve ve sporcuların Maraton Fuarı’nda teslim ettiği özel içecekler bulunur. Ayrıca 22,5 Km istasyonu ve sonraki her beslenme istasyonunda enerji içeceği bulunur.

Sünger İstasyonlarında: Su ve sünger bulunur.

İlk Yardım: Parkur boyunca yeterli sayıda ambülans görev yapacak olup varış alanında çadır hastane kurulacaktır.

Yorumlar
  1. nufel kaplan dedi ki:

    öncelıklee bana gore cok gecıkılmıs bır oragnızasyon ama gınede gec te olsa bole bır organızasyonu kım veya kımler duzenledıyse kendısnee tesekurlerımı sunarr yarıs parkuunuda ıyı hesaplayıp bızlere ataalrımzın savastıgı ve dunyaya gereken cevabı verdıklerı yerde ter dokmeyı sımdıden su hava ve ekemk gıbı ıhtıyac duyarcasına heyacanla beklıyorum ınsllahh 4 ekımde bu guzel oragınızas yona katılır saglıkla bıtırenlerden oluruz yarıs bıttıkten sonra memleketlerıne donmek ıcn ulasım olursa kı ınsalah vardır cok sevınırım sımdıden marathonuc arkadslarıma basarılar dıler organızasyonda emegı gecen herkese sevgı ve saygılarımısunarım….

  2. huseyin macit dedi ki:

    Iyi gunler butun kosmayi seven ve kosucuya saygi duyan ve organize eden butun spor seven arkadaslara.Ben Hollanda’dan Canakkale maratonuna katilmayi dusunuyorum.Iki defa Istanbul maratonuna katildim.Siz organizator arkadaslara tesekkur ederim boyle bir kosuyu duzenlediginiz icin.Sizden onerilerinizi bekliyorum uygun fiyata kalacak bir otel veya pensiyon varmi? Simdiden tesekkur eder ve kosacak arkadaslara basarilar dilerim.

  3. Birol Özbek dedi ki:

    Öncelikle böyle bir Organisazyon neden yapılmıyor diye, çok Konuşup bunu Çannakkale de bazı Klübler ve Yetkilerle paylaşmıştım. Şimdi böyle projenin yapılacak olması beni heycanlandırdı, daha önce Rotary Klubünün yaptığı 15 Km yol koşusunun 2 sinide koşmuştum. Çok büyük heycanla yarışmanın yapılacağı tarihi iple çekiyor ve Şehit olan Atalarımızın ayak basıp kanlarını döktüğü topraklarda gururla Ter akıtmacağım için çok mutlu ve heycanlıyım. Organizasyonu yapan planlayan destek olan herkese teşekkür ederim. Emeğinize sağlık…