Çanakkale Semt Pazarları

Çanakkale Semt Pazarları

Çanakkale Semt Pazarları

Çanakkale Semt Pazarı; Salı Pazarı, Cuma Pazarı, Pazar Pazarı, Çanakkale Semt Pazarları

Çanakkale Pazar Alanı

Bundan bir kaç yıl öncesine kadar Çanakkale’de Salı, Cuma ve Pazar günleri semt pazarları kurulurdu. Hepsi farklı bir bölgede ayrı bir günde yapılırdı. Çanakkale Belediyesi’nin yaptırmış olduğu yeni ve modern semt pazarı hepsinin bir alanda toplanmasına neden oldu. Semt Pazarları Köprübaşı mevkinde yer almaktadır. Çanakkale Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Sarıçay Köprüsü nedeniyle yıllardır Köprübaşı olarak anılmıştır. Burası yoğun bir noktadır. Bunun en temel sebebi Çanakkale köylerine giden minibüsler köprü altı durağından hareket etmektedir. Ürün satmaya gelen, yada alışveriş yapmaya gelen köy sakinlerimiz burayı kullanırlar.

Daha önceki pazar alanları mahalle içlerinde olduğundan hem trafik nedeniyle hemde ulaşım zorluğu nedeniyle epey problem yaratmaktaydı. Pazar esnafının park yeri sıkıntısı yanında, derme çatma tezgahlar, mevsim gereçleri nedeniyle özellikle kış aylarında büyük sıkıntılar meydana gelmekteydi. Çanakkale Belediyesi bunların önüne geçmek amacıyla üstü tamamen kapalı, modern altyapısı, geniş park alanları gibi yenilikler getirerek Çanakkale Semt Pazarını halkın hizmetine sundu.

Çanakkale Semt pazarının en güzel yönü ise; coğrafi açıdan küçük bir köy olması, tarım alanlarının şehre yakın mesafede bulunması, ulaşımın kolay ve hızlı olmasıyla birlikte, akşam saatlerinde toplanan yiyeceklerin sabah tezgahlarda yerini almasıdır. Ayrıca köylerden gelen pazarcılarımız köy ürünlerini de getirerek semt pazarına renk katmaktadırlar.

Salı Pazarı

Salı günleri kurulması nedeniyle Salı Pazarı olarak adlandırılmıştır halkımız tarafından. Günümüz Semt Pazarı hizmete girene dek Hastane Bayırı mevkinde kurulmaktaydı. Günümüzde ise Salı günleri Semt Pazarında kurulmaya devam etmektedir.

Cuma Pazarı

Cuma günleri kurulması nedeniyle Cuma Pazarı olarak adlandırılmıştır halkımız tarafından. Günümüze kadar aynı yerinde kurulmaya devam etmektedir. Cuma Pazarı diğer günlerde olandan daha yoğun ve daha büyük olarak kurulmaktadır. Onun en temel sebebi ise yukarıda belirttiğimiz gibi eskiden beri Çanakkale’nin ilk semt pazarı olması ve köylülerimiz tarafından daha çok tercih edilmesidir.

Pazar Pazarı

Pazar günleri kurulması nedeniyle halkımız tarafından Pazar Pazarı olarak adlandırılmıştır. Günümüz Semt Pazarı hizmete girene dek Barbaros Mahallesi mevkinde kurulmaktaydı. Günümüzde ise Pazar günleri Semt Pazarında kurulmaya devam etmektedir.

canakkale-semt-pazarı

Çanakkale Semt Pazarları

Çanakkale Semt Pazarları

Yorumlar
 1. Ahmet Altınok dedi ki:

  Bi Çanakkale li olarak bize pazarlarimizi tanittiniz için teşekkürler ederim evet cuma saki ve pazara gire hem trafik olarak hem pazar olarak daha yoğun olur.

 2. Levent Ay dedi ki:

  Bu bilgiyi okudum. Ilk önce bunu 2-3 farkli dilde sunsaniz iyi olur ve ikinci bu pazar nerededir. Navigasyon icin bir bilgi verseniz mantikli olmazmi? Yabanci olarak bilgiyi okuyorsun ama bu pazar nerededir bilgi yok.

 3. Serkan dedi ki:

  Yaklaşık 10 yıldan bu yana, Türkiye’de hiç pazara gitmedim. Google da Çanakkale Halk Pazarı günlerini aratınca, bu yazıyı okudum. Bir Cuma günü, mutlaka pazara alışverişe gideceğim. Çok heyecanlı ve umutluyum. Bu yazı beni bilgilendirdi, çok teşekkürler ediyorum.

 4. Yüksel Karasahin dedi ki:

  Merhaba, ihtiyaç duyulan pekcok ürünü Köprü başı Cuma pazarında uygun koşullarda bulabilmek mümkün, Ayrıca satıcı çokluğu ve yürümekle bitmeyen büyüklüğü oldukça cazip durum yaratmaktadır.