15 Temmuz 1915

15 Temmuz 1915

15 Temmuz 1915 günü 1. Dünya Savaşı Çanakkale Savaşı’nda neler oldu ve Gelibolu’da neler yaşandı?

15 Temmuz 1915

General Sir Ian Hamilton, Karargah, MEF – 12 ve 13 Temmuz’da Helles‘e yapılan saldırıların başarısız olması, Hamilton’dan Kitchener ve Savaş Ofisi tarafından kendisine yapılan muameleyle ilgili bir başka şikayet serisini tetikledi. Aşağıdaki şikayetlerini okurken Lord French ve BEF‘in Batı Cephesinde Alman Ordusu ile bir ölüm kalım mücadelesi ile karşı karşıya olduğunu unutmayın.

Nisan ayında Almanlar, İkinci Ypres Savaşı‘nı neredeyse yarıp geçmişlerdi ve gaz ve alev makinesi kullanmaları, onların ölümcül, ilkesiz ve becerikli bir rakip olduklarını göstermişti.

İngilizler ve Fransızlar, 25 Eylül 1915’te başlayacak olan Loos Savaşı‘nın – orijinal ‘Büyük İtme‘ – İngiliz katkısının olacağı sonbahar taarruzlarına hazırlanıyorlardı. Asquith’in Liberal hükümetini çökerten mermi kıtlığı hala ham bir sorundu ve çözülmemişti.

“İmbros (Gökçeada). Cevap Savaş Dairesi‘nden geldi: – yani, dünden önceki günün cevabı, zengin kardeşlerimizin o an için yemlerini kesmeleri durumunda, bazı yüksek patlayıcı kırıntılarının önerildiği.

“5770 numaramızda belirtilen mühimmat miktarlarını, şifremizi ve hatta şimdi 18-pr oranını size göndermekte büyük zorluk çekiyoruz. Yüksek patlayıcı, burada belirtilenden daha az olacaktır. Ancak, No. M.F. 444, 4,5 inç, 500 5 inç, 500 6 inç ve 75 9,2 inç 1.000 mermi ekliyoruz. Elimizde olanı size göndermek için Fransa‘ya arzı azalttığımız için bu oranda size mühimmat göndermeye devam etmek oldukça imkansız olacak ve telgrafınızın ikinci bölümünde istenen miktarlar bağışlanmadan kurtulamayacaktı. Fransa’daki tüm operasyonları durdurdu. Bu, elbette, söz konusu değil.”

Hamilton bu cevaba sinirlendi ve iğrendiğini vurgulamak için son iki cümleyi tekrarladı.

“Bu, elbette, söz konusu değil.” “Fransa‘daki tüm operasyonların durdurulması” sorunun özüdür. Bosche güçleri hakkında duyduklarımızın yarısı ve bizimkilerin yarısı doğruysa, önümüzdeki bahara kadar Batı‘da belirleyici bir darbe indirme şansımız yok.

Ve kararsız bir darbe, darbe olmamasından daha kötüdür. Ama her şey mavi olana kadar orada kalabiliriz. Şimdi o. saldırgandır ve şarapnel savunmadır. Hemen saldırmalıyım; Fransız yapmamalı. Bu nedenle, şimdi bize H.E.

Bu konuşma benim şapkamdan gelmiyor. Batı alanındaki en iyi beyinlerden bazıları, buradaki bazı takipçilerimle temas halinde. Kazanan yazı yüzümüze bakıyor; eski şefim dört nala yoldan çıkıyor; seslenmeye nasıl karşı koyabilirim? Ve sonra bu “elbette” kabloyu alıyorum (K. tarafından yazılmadığından eminim), bu da bir şey gösteriyorsa, “elbette” buraya asla gelmememiz gerektiğini gösteriyor! Basit, değil mi? Savaşta her şey basittir – bu yüzden bu kadar karmaşıktır.

Boşver; Kablom boşa gitmedi. Ürettiği 1100 ekstra merminin bizi 100 İngiliz zayiatından kurtarabileceğini düşünüyoruz.”

Hamilton, günlük işlerini tartışmaya devam ediyor ve Ağustos ayı için devam eden planlamaya atıfta bulunuyor.

“K” Sahili‘ne gitti ve 25. Yaralı Takas Merkezi‘ni teftiş etti, Komutan Yarbay Mackenzie. Farklı hastane koğuşlarında yirmi kadar memur ve çoğu tıbbi vaka olan iki yüz adamla konuşarak yürüdü. işareti. Cibinlik, yatak, pijama ve diğer konforların eksikliğine özellikle dikkat çekti.

Geçen haftalarda Jean cibinlikleri satın almak ve yapmak için uğraşıyor, ki bu basitti, ve görünüşe göre onları bize ulaştırmak için. İmkansız. Sinek ve sivrisineklerin bu bunaltıcı sıcağında kalın kord pantolonlarıyla yerde yatan adamları görmek için bu kadar çok para harcanması çok kötü.

Sağda Legge tarafından Lone Pine‘a hücum ederek yapılan Birdwood, eldeki bir mektupta iki Tümen Generaline her şeyi anlattığını açıkça belirtiyor. Hunter-Weston, Stopford veya Bailloud ile bu ayrıntıların bazılarına henüz girmemiştim. Tüm Corp Komutanlar, çünkü haberlerin küçüklere ve onlardan gizemli bir şekilde haberlerin her iki hizmetin en alt kademelerine geçmesinden korkuyorum.

Buradan Türkler için sadece bir adımdır. Türkler planımızı öğrenselerdi, bunun için her şeyi, şimdi bile, on birinci saatte değiştirmekten başka bir şey olmazdı. Yarbay F.G. Fuller, rahmetli G.S.O. (1) Merkezi Kuvvet’te öğle yemeğine geldi. O artık G.S.O. (2)

9. Kolordu. 5.30’da ikinci kez “K” Plajı‘na gitti ve Tuğgeneral Cox komutasındaki Hint Tugayı‘nı denetledi. Bir süre önce dışarı çekilmeleri ve dinlenmeleri gerekiyordu. Geçit töreninde 14. Sihlerle birlikte 5., 6. ve 10. Gurkha Taburları vardı. Her iki hatta yürüdü ve İngiliz ve Hintli Subaylarla sohbet etti. Adamlar neşeli ve çok iyileşmiş görünüyorlardı. Akşam King’s Messenger Charlie Burn ve Kaptan Glyn yemeğe geldiler. Glyn bir tür elçi olarak gönderildi, ama K. tarafından mı İstihbarat tarafından mı yoksa Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mı tarafından ne Braithwaite ne de ben tam olarak anlayamıyorum.”

Hamilton daha sonra mühimmat konusuna döner.

Savaş Ofisine cephane eksikliğinin “rahatsız edici” olduğu konusunda ısrar etti. Geceyarısı: – G.S. çadırından yeni döndüm. Şimdiye kadar çok iyi. Bailloud ve Hunter-Weston iki sıra Türk siperleri taşıdı, iki ila dört yüz yarda ilerledi. bir krize ulaştı ve tehlikeli hale geldi – çok tehlikeli.

Bütün Güney operasyon tiyatrosunda, mermileri uzuvlarda ve silahlarla dolu mermileri sayarak, 5.000 mermi şarapnelimiz var. Yüksek patlayıcı yok – ve savaş devam ediyor! Merhaba Jaculis il Certant Defendere Saxis (Virgil’in Aeneid’inden çeviri: – ‘Bunlar taşlıları ciritle savunmaya çalışırlar.’)

Atalarımdan kim bana tarafsızlık gücümü miras bıraktıysa, derin selamlar! Bu gece dengede bir savaşla ve onunla savaşmak için 5.000 mermi ile gözlerini kapatmıyorlar mı? Ama uyuyacağım D.V.; (D.V., Tanrı’nın İstediği anlamına gelen Latince Deo Volente kelimelerinin kısaltılmış halidir) Düşünce alarak kabuk yaratamam, Gouraud‘un kahvesini içmeyerek Haricot‘u geri alamaması gibi.”

15 Temmuz 1915

15 Temmuz 1915

KAYNAK:
I. Hamilton, Gallipoli Diary, Vol. II, (London, Edward Arnold Ltd, 1920), pp.13-16

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.