9 Temmuz 1915

9 Temmuz 1915

9 Temmuz 1915 günü 1. Dünya Savaşı Çanakkale Savaşı’nda neler oldu ve Gelibolu’da neler yaşandı?

9 Temmuz 1915

HELLES – Teğmen George Davidson, 89. Saha Ambulansı, RAMC, 29. Tümen – Davidson V Sahili‘ne çıkarma sırasında yaralıların tedavisine katılan bir doktor, VIII Kolordu Karargahında (29., RND, 42. ve 52. Bölümler). Hunter-Weston çoğunlukla sessiz olmasına rağmen, burada çok zekice konuşmalar ya da dedikodular vardı.

“Karargah. Sakin bir gece geçirdik. Uçaklar Bozcaada‘dan gelene kadar burada bombardıman başlamaz. Dün akşam yemekte savaşın süresi gibi çeşitli konular tartışıldı. Almanya‘nın nihai olarak tamamen parçalanacağı konusunda en ufak bir şüphemiz vardı ve savaş ne kadar uzun sürerse, parçalama o kadar eksiksiz olurdu. Bir adam savaşın gelecek baharda sona ereceğinden emindi, uzun süredir Makedonya‘da yaşayan bir diğerine göre şu andan itibaren iki yıl sürmesi olumlu.

General Hunter-Weston bu tartışmaya katılmadı, ancak gençleri konuyu harmanlarken ilgili ve eğlenceli görünüyordu. Hepsi, evde gazetelerdeki tahminleri okumanın en gülünç olduğu konusunda hemfikirdi. İngiltere‘nin önündeki görevin ne kadar büyük olduğunu ve savaşın her iki taraf da bitmek üzere olana kadar devam edeceğini ancak şimdi anlıyordu, ancak en uzun süre dayanabileceğimizden şüphe yoktu.

Bir sonraki büyük saldırı da tartışıldı. Fransızlar da dahil olmak üzere yarımadadaki tüm orduya komuta eden General, Başkomutan Sir Ian Hamilton‘ın emrinde tüm detayları düzenler. Eski saldırıların tarihlerini, gerçekleşmelerinden birkaç gün önce hepimiz biliyorduk ve bunlar her zaman Türklere ulaştı.

Bundan kaçınmak için şimdi daha fazla gizlilik gözlemleniyor ve dün gece General‘in tarihlerini kelimenin tam anlamıyla almayı istemediğini belirten bir sesle vurguladığını duymak beni eğlendirdi. Bunun beni kandırmak için olduğunu düşündüm, savaşçı olmayan tek hediye, ama ara sıra tökezledi. Geçmişteki saldırıların tarihlerini birkaç gün önceden öğrendiğim için her zaman üzüldüğüm gibi, bu gizlilik girişimini memnuniyetle gözlemledim.

Bir zamanlar saat 7’de başlayacağımızı ve Türk‘ün ilk darbeyi almak için kararlı, mantıklı bir adam olarak 6.45‘te üzerimize uçtuğunu hatırlıyorum. Almanya‘yı ezmekten bahsederken herkes ülkemizin bu kadar yumuşak olmasına ve yeterince ezmemesine üzüldü; ancak Rusya ve Fransa‘nın bu işin çok titiz bir şekilde yürütülmesinde ısrar etmelerine güvenebileceklerini düşündüler.

Kahvaltıdan sonra, tüm nakliyelerimizin ne olduğunu merak ederek yaklaşık 300 yarda Helles Point‘e yürüdüm. Hastane gemileri orada, sadece bir küçük tedarik gemisi, birkaç mayın tarama gemisi ve Majestic‘in omurgasının yanında yatan bir İngiliz ve bir Fransız denizaltısı kayaların altında. Görünüşe göre dün gece bir Alman denizaltısı görülmüş, bu yüzden mümkün olduğu kadar çok gemi kaçmıştı.

Bir Fransız gemisi Kum Kale‘yi dövüyor ve muazzam bir toz topluyor. H.Q.’dan bir memur. Donanmanın bize yardım edememesine üzülüyordu. Sonunda, umarım, Deniz Kuvvetleri bile bunu kendileri için keşfetti, kara operasyonları için pek işe yaramazlar.

O zaman sahra silahlarımıza ve obüslerimize güvenmeliyiz ve sadece bunlar. Dün gece 5 inçlik bir obüs bataryası daha geldiğini duydum ve bir yerlerde 9,2 inçlik toplarımız var, ancak bunların gerçekten yere inip inmediğini anlayamıyorum.”

Planlanan bir sonraki saldırılar 12-13 Temmuz’da gerçekleşecekti.

KAYNAK:
G. Davidson, The Incomparable 29th and the River Clyde (Aberdeen: James Gordon Bisset, 1920), pp.125-127

9 Temmuz 1915

9 Temmuz 1915

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.